Argentina u finalu Mundijala, Mesi i Alvarez junaci utakmice

97

Reprezentacija Argentine ostvarila je plasman u finale Svjetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine, pobjedom nad Hrvatskom u polufinalu 3:0. Golove su postigli Mesi i Alvarez.

Argentina je ostvarila šesto finale u istoriji Mundijala, a imaće priliku da osvoji treći put trofej namijenjen najboljoj selekciji svijeta u fudbalu.

Prvi polufinalni meč između Argentine i Hrvatske počeo je sporadičnim napadima na obe strane, međutim nije bilo izglednih šansi do 30. minuta igre.

Hrvatska je imala inicijativu, ali je jedan kontranapad Argentine slomio čvrsti otpor protivnika.

Livaković je u 32. minutu skrivio penal i dobi žuti karton, a dva minuta kasnije sa 11 metara Mesi je bio neumoljiv. Izveo je penal veoma snažno u svoju desnu, a golmanovu lijevu stranu.

Hrvatska je pokušavala u narednim minutima da se odupre pritisku Argentine, ali je opet bio presudan kontranapad u kome je Alvarez sve učinio sam. Naime, preuzeo je loptu blizu centra igrališta i napravio solo prodor koji je krunisao lijepom akcijom i efikasnim golom u 39. minutu.

Selektor Hrvatske Zlatko Dalić napravio je tri izmene na početku drugog poluvremena i sve karte bacio u napad, premda se nisu ostvarile njegove zamisli.

Hrvatska je imala veći posjed lopte, Argentinci su kao i prvom poluvremenu prepustili ritam utakmice protivnicima, ali timu sa Balkana nisu uspijevale kreacije u napadu, doduše nije ih previše ni bilo.

Argentinci su vrijebali priliku iz kontre i čekali grešku protivnika. Jednu takvu šansu iskoristio je Lionel Mesi u 69. minutu igre. Kapiten Argentine je napravio majstoriju, noseći sa sobom loptu od centra, a na leđima je vukao Gvardiola koji je djelovao potpuno bespomoćno pored omalenog Argentinca. Mesi je asistirao Alvarezu koji je sa peterca bio siguran.

Kapiten fudbalske reprezentacije Argentine Lionel Mesi postao je najbolji strijelac u istoriji nacionalnog tima na Svjetskim prvenstvima.

Mesi je stigao do petog pogotka na Mundijalu u Kataru, a ukupno gol protiv Hrvata bio je njegov 11. u dresu nacionalnog tima na svjetskim kupovima.

Mesi je do sada prvo mjesto delio sa legendarnim argentinskim fudbalerom Gabrijelom Batistutom sa 10 golova.

Argentina je bila bolja selekcija u ovom duelu i zasluženo pobijedila, iskusno su „gaučosi“ čekali šanse i iskoristili sve nepažnje protivnika. Sa druge strane, uprskos trudu na terenu, Hrvatska nije imala nijednu ozbiljniju priliku za gol.

Argentinci u finalu čekaju boljeg iz duela Francuska – Maroko, taj meč je na programu 14. decembra.

Veliko finale Svjetskog prvenstva u Kataru 2022. godine igraće se 18. decembra, dok se utakmica za treće mjesto igra dan ranije.