Ćosić: Odbrana Sarajevsko-romanijske regije omogućila opstanak Srba

26
Foto: SRNA

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić istakao je danas da je odbrana Sarajevsko-romanijske regije u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu omogućila opstanak Srba na ovom području, što je vodilo stvaranju Republike Srpske, Istočnog Sarajeva i njegovih lokalnih zajednica.

Ćosić je na Palama, povodom obilježavanja Dana Sarajevsko-romanijske regije, rekao novinarima da tri riječi – odbrana, stvaranje i opstanak govore o ulozi srpskog naroda i vojske od 1992. do 1995. na ovom prostoru.

On je ukazao da je Sarajevsko-romanijski korpus branio i odbranio područje na kojem su živjeli Srbi, ali i drugi narodi, te podsjetio da su onog momenta kada su odbranjena, nažalost, ova područja većim dijelom pripala Federaciji BiH.

Ćosić navodi da su narod i vojska bili svjesni žrtava, ali su se toga svjesno odrekli da bi stvorili Republiku Srpsku.

On je podsjetio da je cilj bio zadržati i odbraniti narod, civile, spriječiti pokolje kakvi su se dešavali mnogo puta u prošlosti i zadržati se na prostorima gdje su Srbi bili najmasovniji i najdominantniji i živjeli sa drugima kojima su pomagali.

– Mi nikada nismo upotrebljavali riječi „zauzeti, osvojiti“ i bilo šta drugo što drugi rade. Jednostavno se borimo za naš opstanak na ovim prostorima i zbog toga nam je veoma značajan današnji datum. Slavićemo ga kao i naredne generacije godinama unaprijed – poručio je Ćosić.

Načelnik opštine Pale Boško Jugović rekao je da je lokalna zajednica počastvovana što je ove godine domaćin obilježavanja Dana odbrane Sarajevsko-romanijske regije iako je to mogla biti i svaka druga opština, jer su svi podjednako zaslužni.

– Možda tad 1995. godine nismo bili svjesni šta smo uradili za Republiku Srpsku. Iz dana u dan će sve to postajati jača činjenica i služiti, prije svega, novim naraštajima da hrabro koračaju kroz budućnosti. Pogotovo mi koji imamo Univerzitet u Istočnom Sarajevu, studentske domove, treba to da prenosimo na buduće generacije – ističe Jugović.

On poručuje da je suština današnjeg skupa da ostave jaku poruku mladim naraštajima šta su njihovi očevi i stričevi radili, a šta oni treba da rade u nastavku očuvanja Republike Srpske.

Obilježavanje odbrane Sarajevsko-romanijske regije počelo je jutros liturgijom i parastosom u Crkvi Uspenja Presvete Bogorodice na Palama, te pomenom i polaganjem vijenca i cvijeća kod Centralnog spomenika poginulim borcima odbrambeno-otadžbinskog rata.

Vijenac su položili predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Duško Milunović i izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić.

Počast poginulim borcima odali su i položili cvijeće kod spomenika i delegacija Narodne skupštine Srpske, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, rukovodstva lokalnih zajednica, predstavnici organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, te Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka.

Sarajevsko-romanijski korpus tokom rata imao je od 15.000 do 18.000 boraca, a za odbranu ove regije u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu život je dalo 4.156 boraca Vojske Republike Srpske.

Srpske jedinice sačuvale su teritoriju u Sarajevsko-romanijskoj regiji, a potpisivanjem Dejtonskog sporazuma, Srbi su morali da napuste opštine Ilijaš, Vogošća, Grbavica, Ilidža, Rajlovac i Hadžići.

Kao simbol otpora, na ovom prostoru izgrađen je manastir Sveti Georgije na Ravnoj Romaniji, gdje se u Spomen-crkvi nalazi više od 4.000 uklesanih imena boraca poginulih u obrani ove regije.

Obilježavanje ovog istorijskog datuma organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.