
Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ocijenila je da je evropski put BiH zamagljen, ali da Republika Srpska može mnogo da doprinese tom putu, što razumiju oni koji su otvorenog uma u okviru EU.
– Oni znaju da, ako se nešto dogovorimo da će to biti tako, Republika Srpska neće da manipuliše, već da se bori za ono što su njena prava u pogledu učešća u tako nečemu važnom kao što je evropski put – istakla je Cvijanovićeva u podkastu Srne.
Ona je napomenula da je BiH kompleksna zemlja bez političke volje jer neki imaju megalomanske političke ciljeve.
– Slušali ste lidera SDA (Bakira Izetbegovića) koji je neki dan rekao da je Bošnjaka više od 50 odsto. Ako to govoriš, onda ću ja svaki dan da kažem da je Republika Srpska 49 odsto teritorije BiH. I gdje ćemo stići? Dakle, BiH je kompromisna zemlja, nastala na ugovoru koji je kompromis, a činjenica je da je izvrgnut ruglu kroz razne intervencije stranaca i ono što su nas tjerali da prihvatamo, a nismo se mogli oduprijeti jer nismo imali ni strane prijatelje, ni domaći finansijski osnov – navela je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da je situacija sada drugačija, da Republika Srpska ima prijatelje i partnere koji razumiju šta je namjera Srpske, a to je zaštita u skladu sa Ustavom.
– Da li je to protiv BiH? Nije. Da li je protiv teritorijalnog integriteta BiH? Nije. Da li je protiv suvereniteta? Nije. Ali protiv suvereniteta je da imate stranca koji je umislio, a mnogi ga podržavali, da može da uzurpira prava parlamenta i da mijenja zakone – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da su to apsurdne stvari koje nije teško objasniti onima koji su danas najvažniji, jer njima nije prihvatljiva politika sprovođenja sile protiv demokratski izabranih predstavnika.
– Republika Srpska je otvorila mnoga vrata i uspjeće da kaže da želi biti konstruktivan partner, da nemamo ništa protiv BiH u kojoj se poštuje Ustav i koja u svom duhu i slovu Dejtonskog sporazuma jeste federalna struktura, da nemamo ništa protiv dogovora i iznalaženja rješenja koje je domaće – istakla je Cvijanovićeva.
Ona je konstatovala da se politika bošnjačkih političara na međunarodnom planu ne svodi na odbranu BiH, suživot konstitutivnih naroda ili stvaranje pravne države, već na borbu za očuvanje pozicije visokog predstavnika.
– Znači, vi ne vjerujete sebi, a kamoli nama, niti u svoj potencijal, kapacitet i sposobnost da živite, njegujete i pustite da vam odraste država, a da to ne radi neko ko će silom nametati rješenja koja su neustavna i nedejtonska, samo zato što vam služi za obračun sa Srbima i Republikom Srpskom, pa i Hrvatima – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je dodala da Republika Srpska traži formulu za normalan život, dok bošnjački političari traže formulu u kojoj će stranci nastaviti da nameću zakone i prave im državu po mjeri.
Cvijanovićeva je naglasila da u međunarodnim krugovima postoji svijest da je dosadašnja formula i haos u kojem se nalazi BiH govore u prilog tome da treba naći drugačije rješenje.
Ona je poručila da će Republika Srpska uvijek biti partner onima koji su spremni da doprinesu pronalasku tog rješenja.










































