Dodik: Opstanak Srba je najviši cilj, a Srbija i Srpska će vječno postojati

128
Foto: buducnostsrbijeav/Instagram

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik rekao je da su kroz istoriju Srbi često interese srpskog naroda žrtvovali za više ciljeve, ali da danas znaju da je opstanak Srba i interes srpskog naroda najviši cilj i da će Srbija i Srpska vječno postojati.

– Zato smo smo danas ovdje, iznad ove moćne rijeke. Zato danas stojimo zajedno, slobodni i ponosni. Zato smo danas svjesni sebe i okupljeni oko želje za boljom budućnošću. Danas želimo svima da poručimo da je naša želja za boljom budućnošću u miru jaka kao što je jaka i ova rijeka ispod nas – rekao je Dodik u Sremskoj Rači na obilježavanju 25 godina od srpskog stradanja u hrvatskoj zločinačkoj akciji „Oluja“.

Dodik je poručio srpskom narodu da treba da zna da će sloboda Srba trajati vječno koliko teče i ova moćna rijeka (Sava).

– Danas znamo da su Srbi snažni koliko je i snažna ova rijeka, koliko je snažna Srbija, koja se uzdiže i jača, u koju smo zagledani svi mi Srbi, koji živimo van Srbije, uvjereni da samo moćna i jaka Srbija može da bude garancija naše slobode i mira – rekao je Dodik.

On je zahvalio predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću što gradi upravo takvu Srbiju, na koju su ponosni Srbi koji žive izvan Srbije i na koju računaju da je to njihova osnovna otadžbina i kojoj žele sav prosperitet i uspjeh.

– I danas znamo da će Srbija i Srpska vječno postojati kao što postoji i ova rijeka ispod nas. Želim da se zahvalim Srbiji za svu pažnju koju pruža Republici Srpskoj, a koja je u okviru onoga što je međunarodni sporazum – rekao je Dodik.

On je naveo da je ta saradnja u potpunom razumijevanju današnjeg rukovodstva Srbije prema Srpskoj i svim srpskim zajednicama van Srbije.

– Moja zahvalnost je za politiku koja je osnažila naše uvjerenje da smo jedinstven narod, da želimo da živimo u miru i zato neka živio mir za sve ljude i za naš narod. Živjela Republika Srpska, živjela sloboda našeg narod a neka živi Srbija – istakao je Dodik.

Foto: buducnostsrbijeav/Instagram

Dodik je napomenuo da su se predstavnici Srba iz Srbije i Srpske sedmi put okupili da poruče srpskom narodu i svijetu da su se Srbi ne samo oporavili, nego i uspravili nakon stradanja i katastrofe krajem prošlog vijeka.

– Tu smo da poručimo svima da niko više ne računa na kolone u kojima će se kretati Srbi, onako kako su iz Srpske Krajine kretali prije 25 godina. Isto tako smo tu da poručimo svima da Srbi nikome ne žele ono što su njima drugi priredili prije 25 godina – rekao je Dodik.

On je istakao da Srbi žele mir svima, život u miru sa svojim sjećanjima na svoje patnje i na dane ponosa.

– Želimo da naš identitet gradimo, identitet Srba pravoslavaca, koji nikada nisu gradili ni oduzimali identitet drugima. Mi imamo svoj identitet, čist, neokaljan, bez primjesa konvertitstva, onaj koji obilježava naš jezik i pismo, naša Srpska pravoslavna crkva i naša istorija – istakao je Dodik.

On je dodao da je sa ovog mjesta njegova molba Krajišnicima Srbima da ne prodaju zemlju sa koje su ih protjerali.

– Doći će dani i generacije vaših potomaka koji će ponovo od vaših imanja vratiti ugašena ognjišta – rekao je Dodik.

On je zahvalio svim Krajišnicima za doprinos koji su dali u sredinama u Republici Srpskoj, za običaje, tradiciju i kulturu koju su donijeli iz svojih krajeva i za ukupan doprinos izgradnji Republike Srpske.

– Želim da im kažem da „ima raja bez rodnoga kraja“, jer gdje god u Srpskoj da su, to je njihov rodni kraj. Zajedno činimo da gradimo našu Srpsku i Srbiju – rekao je Dodik.

Dodik je rekao da je Hrvatska protjerala Srbe gradeći državu na uništenju Srba, ali mnogo toga čime se hvali Hrvatska je srpsko, od Nikole Tesle do Milutina Milankovića, Ruđera Boškovića i Sime Matavulja i mnogih drugih koji su zadužili svjetsku nauku i kulturu.

Dodik je naveo da se danas priča o tome da Srbi treba da prihvate obilježavanje tog datuma, zbog koristi za, kako kažu, srpsku zajednicu u Hrvatskoj, te ocijenio da to i jeste moguće jer su cijeli jedan narod sveli na zajednicu.

– Po definiciji zajednica je oblik udruživanja ljudi unutar nekog ograničenog prostora. To danas, zahvaljujući „Oluji“ i jesu Srbi u Hrvatskoj – zajednica – rekao je Dodik.

Dodik je naveo da je Hrvatska uspjela ove godine da dovede Srbina na obilježavanje svoje sramote, misleći da je on dovoljan da joj zločin postane legitiman.

– On je pristao na tu predstavu, naspram stotine hiljada protjeranih Srba iz Hrvatske koji nisu spremni da budu pokriće hrvatskoj reviziji istorije. To jednom nije lako, ali sam je birao. Mi biramo da ne zaboravimo, da nastavimo da svjedočimo. Jer, mi vjerujemo u Božiju pravdu i znamo da Božija kolica nekada sporo idu, ali kad-tad stignu – naglasio je srpski član Predsjedništva BiH.

Dodik je podsjetio da Srbima nije vraćena imovina, zabranjena je ćirilica i „sada od Srba traže da slave zločin nad svojim narodom“.

Foto: buducnostsrbijeav/Instagram

On je rekao da ne može sebi dati odgovor već 25 godina šta danas slavi Hrvatska – da li slavi opustjele predjele koji su naseljavali Srbi, te upitao zar se uopšte slavi zločin i kada je etničko čišćenje postalo društveno prihvatljiv zločin da se proslavlja.

– Je li to neki novi evropski standard? Da li nismo u trendu, pa to ne razumijemo, pa ne slavimo stradanje drugih naroda kao svoj praznik – rekao je Dodik.

Prema njegovim riječima, neka drugi slave dan kada je oslobođen Srb od Srba, Smiljane od Tesli, Knin od Krajišnika, ali da ne treba to tražiti od Srba.

– Nas pustite da u miru tugujemo nad žrtvama zločina i nemojte nas ponižavati. Jer niko nije uspio da kroz istoriju ponizi Srbe, a to su željeli mnogi, velika carstva, kraljevstva, savezi i države – naveo je Dodik.

On je istakao da Srbi kao narod nisu i ne mogu biti poniženi, baš zato što nisu ni poraženi, jer su oni koji su željeli poraz Srba željeli njihov nestanak.

Dodik je rekao da je važno što se Srbi sreću na povodom obilježavanja srpskog stradanja u „Oluji“, te da je, ranije samo SPC obilježavala stradanje, a od prije sedam godina, zahvaljujući predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću počelo je zajedničko obilježavanje Srpske i Srbije.

– Ovo ne smije da bude zaboravljeno. Inicijativa da ovdje (u Sremskoj Rači) izgradimo spomen-park svakako je veličanstvena. A danas otvorena spomen-ploča ovdje svjedočiće generacijama koje dolaze i služiće za pamćenje svih u Republici Srpskoj i Srbiji – istakao je Dodik.

On je naveo da se ponekad pogrešno govori da je srpski narod iz Krajine 1995. godine došao u novu domovinu, Srbiju i Srpsku, ali to nije tačno jer su Srbija i Srpska uvijek bile i zauvijek će ostati domovine srpskog naroda gdje god se on nalazio.

– Te domovine su samo sada okrnjene. Dio Krajine sada više nije dio nas. Ali ostaje unašim srcima i dušama – istakao je Dodik.

Foto: buducnostsrbijeav/Instagram

Prethodno su intonirane svečana pjesma Republike Srpske i himna Srbije, zatim je izrecitovana pjesma Branka Ćopića „Na Petrovačkoj cesti“ u izvođenju glumca Nebojše Kundačine.

Izveden je i umjetnički program, tokom kojeg je nastupio muzičar Slobodan Trkulja, zatim je prvakinja Narodnog pozorišta u Banjaluci Radenka Ševo izrecitovala pjesmu Skendera Kulenovića „Stojanka majka Knežopoljka“ uz pratnju Divne Ljubojević.

Nakon toga je prikazan video „Ja sam dijete iz kolone“, dok je „Cvetove slave“ Vladislava Petkovića Disa izveo Umjetnički studio „Pikolo“ iz Sremske Mitrovice, a potom je uslijedilo čitanje imena poginulih.

U okviru obilježavanja, na površini rijeke Save hologramom su prikazana imena srpskih mučenika, a na nebu hologram Belog anđela.