
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik posjetio je danas Sabornu crkvu Blagovještenja u Kazanju, gdje je ga je dočekao mitropolit kazanski i tatarstanski Kiril.
Dodik je svečano dočekan ispred hrama u Kazanjskom Kremlju, gdje je potom prislužio svijeću.
Nakon pravoslavnog hrama, Dodik je posjetio džamiju Kolšarif gdje se susreo sa imamom, javlja novinar ATV-a.







Kazanjski kremlj upisan na Uneskovu listu svjetske baštine u Evropi kao jedina preživjela tatarska tvrđava u Rusiji, ali i važno hodočasničko mjesto pravoslavaca.
To je istorijsko je utvrđeno središte Tatarstana u gradu Kazanju koje je izgradio Ivan Grozni na mjestu srušene tvrđave kazanjskih kanova u 16. vijeku.
Njene izvanredne građevine izgrađene od 16. do 19. vijeka, integrisale su starije građevine izgrađene od 10. do 16. vijeka, pa je zbog toga 2000. godine Kazanjski kremlj upisan na listu svjetske baštine.
Dodik boravi u Kazanju, gdje trebalo da se sastane sa predsjednikom Tatarstana, Rustamom Minihanovom, ali i sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Predsjednik Srpske i delegacija koju predvodi stigli su sinoć u Kazanj, nakon dvodnevne posjete Bjelorusiji.
U Kazanju će sutra početi visokotehnološki i multisportski turnir na međunarodnom nivou pod nazivom „Igre budućnosti“, koji će okupiti 2000 učesnika. Očekuje se više od 150 miliona gledalaca na striming platformama.
U delegaciji Republike Srpske su ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Željko Budimir, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Savo Minić i počasni konzul Bjelorusije u BiH Nedeljko Elek.















































