Drakulić: Tompsonov koncert u godini obilježavanja tri decenije od zločinačke „Oluja“

3
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Srpski scenarista i književnik Nataša Drakulić izjavila je da je pokazatelj pravih odnosa Hrvatske prema Srbiji i Srbima uopšte to što je koncert Marka Perkovića Tompsona, koji veliča ustaše, zakazan u Zagrebu baš u godini kada se obilježavaju tri decenije od hrvatske zločinačke vojno-policijske akcije „Oluja“ u kojoj su protjerani Srbi iz Hrvatske.

– Ono što mene najviše povređuje jeste zašto je sada izabran trenutak kada idemo ka obilježavanju 30-godišnjice „Oluje“. To je pokazatelj i pravih naših odnosa koji svi kao hoćemo nekako da ulepšamo, da se bavimo nekim zajedništvom. Kakvo crno zajedništvo – naglasila je Drakulićeva koja je scenarista filma „Dara iz Jasenovca“ i izbjegla je iz Hrvatske.

Drakulićeva je navela da je jedva 3.000 ljudi potpisalo peticiju kojom se traži da se sutrašnji koncert otkaže, dok su, sa druge strane, karte planule za deset do 15 minuta.

– Ali, to je stanje stvari. Mislim da taj neko ko je zakazao taj koncert vrlo dobro znao šta radi i šta time zapravo pokazuje – rekla je ona novinarima u Beogradu.

Na konstantaciju da je i 30 godina poslije rata ultradesničarska ideologija jaka u Hrvatskoj i među mladim, Drakulićeva je rekla da djeca prisustuvju Tomsonovim koncertima i da ga slušaju, te da je činjenica da on ima svoju publiku.

– Svesna sam popularnosti i tu nema šta da se govori, to govori o njima – rekla je ona.

Zločinačka akcija „Oluja“ počela je 4. avgusta 1995. godine ofanzivom hrvatske vojske i policije, te jedinica HVO na području Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije.

Prema podacima „Veritasa“, tokom „Oluje“ iz domova je protjerano više od 220.000 krajiških Srba, a na evidenciji se nalaze imena 1.893 poginulih i nestalih Srba iz ove akcije i poslije nje, od kojih 1.236 ili 65 odsto civila, a među njima su oko tri četvrtine bili stariji od 60 godina.

Međunarodni sud pravde je u presudi iz februara 2015. godine „Oluju“ okvalifikovao kao etničko čišćenje, ali ne i kao genocid, mada svjetski eksperti za tu oblast tvrde da je ta operacija imala sve karakteristike genocida.