Dvoboj Čoa i Kudusa, Gana preživjela napade Korejaca i odnijela tri boda

40

Reprezentacije Južne Koreje i Gane odigrale su jednu od najboljih i najuzbudljivijih utakmica u dosadašnjem toku Svjetskog prvenstva, a Gana je na kraju slavila rezultatom 3:2 i upisala prva tri boda u Kataru.

Koreja je bila bolja na početku utakmice – držali su Korejci loptu u svom posjedu i pokušavali velikim brojem kratkih dodavanja da dođu do gola, ali daleko su bili od konkretne prilike jer se Gana disciplinovano branila i vrijebala priliku da odgovori iz kontranapada.

Imala je Koreja inicijativu na terenu, ali nisu uspijeli da se odbrane od dobrih centaršuteva i skok-igre reprezentativaca Gane – dva puta su se „crne zvijezde“ bolje snašle u kaznenom prostoru.

Prvo je u 24. minutu Aju izveo slobodan udarac sa lijevog boka, a Saisu je postigao pogodak nakon odbitka i gužve pred golom – povela je Gana 1:0 iz prvog udarca u okvir.

Deset minuta kasnije Kudus je udvostručio prednost Gane – napadač Ajaksa je iskoristio dobar centaršut Ajua sa lijevog boka i poslao loptu glavom u mrežu rivala.

Otišla je Gana sa dva gola prednosti na odmor, ali nisu se predali fudbaleri Južne Koreje. Zabeležili su tek u 53. minutu prvi šut u okvir gola, kada je Čo pokušao glavom, a golman Ziki bio siguran, ali nastavili su da napadaju.

Uzvratili su Gani njihovim oružjem iz prvog dijela igre – dobrim centaršutevima koje je Čo dva puta pretvorio u pogotke.

U 58. minutu odlično je centrirao Li sa lijeve strane, tek što je ušao u igru, a Čo se našao na pravom mjestu da loptu smjesti u mrežu. Samo dva minuta kasnije isti igrač donosi izjednačenje Južnoj Koreji – nevjerovatno je skočio preko svog čuvara i glavom zakucao loptu u mrežu.

Osokoljeni su bili fudbaleri iz Južne Koreje, ali šokirao ih je Kudus svojim drugim golom u 68. minutu. Mensa je odlično probio po lijevoj strani i dobro centrirao po zemlji, Vilijams je pokušao da šutne, ali je samo zakačio loptu, koja je stigla do preciznog Kudusa.

Uslijedila je serija veoma opasnih i čestih napada Južne Koreje, od kojih je najopasniji bio udarac Kang In Lija iz slobodnog udarca. Pokušavali su i Čo i Li više puta, ali uspijela je Gana da sačuva prednost do kraja meča pošto je golman Ati Zigi pošteno odradio svoj dio posla.

Gana sada ima tri boda u Grupi H, a Južna Koreja jedan. Večeras od 20.00 časova igraju Portugal i Urugvaj.