Hrvatska osvojila treće mjesto na Mundijalu

32

Reprezentacija Hrvatske osvojila je treće mjesto na Svjetskom prvenstvu u fudbalu 2022. godine, pošto je na Međunarodnom stadionu Halifa savladala Maroko sa 2:1.

Strijelci za Hrvatsku bili su Gvardiol i Oršić, a za Maroko gol je postigao Ašraf Dari.

Utakmica je počela izuzetno ofanzivno, Hrvatska je imala inicijativu od samog starta što je krunisano brzim golom u 7. minutu.

Joško Gvardiol je bio strijelac nakon dobre i uigrane akcije iz prekida. Luka Modrić je centrirao, a Gvardiol je glavom pogodio okvir gola Maroka i savladao Bunua.

Nije dugo trajala radost Hrvata, Maroko je takođe nakon prekida stigao do izjednačenja samo dva minuta kasnije, Dari je na dodavanje Ziješa iz slobodnog udarca savladao Dominika Livakovića.

Nisu se igrači obe ekipe zadovoljili postignutim golom, napadi su nastavljeni, ali nije bilo rezultatskog pomaka sve do 42. minuta, kada je Mislav Oršić postigao jedan od najljepših pogodaka na ovogodišnjem Mundijalu u Kataru.

Naime, Oršić se našao na lijevoj strani i desnom nogom precizno je šutirao u suprotan gornji ugao, a golman Bunu nije uspio da spriječi pogodak.

Utakmica je u drugom poluvremenu bila sporijeg ritma za razliku od prvog dijela meča gdje su napadi na obje strane bili česti.

Postavili su fudbaleri Hrvatske sopstveni stil i nisu dozvoljavali protivničkim fudbalerima kontranapade, što nije bilo povoljno po Marokance.

Viđen je veliki broj izmjena i mali broj žutih kartona, samo dva, sudija El Džasim je oba puta dao marokanskim fudbalerima – Unahiju i Amalahu.

Statistički gledano, Hrvatska je za nijansu bila bolja, oba tima su imala loptu po 44 posto.

Hrvatska je imala više opasnijih napada, čak 13, dok je Maroko imao pet napada manje.

Jedan od najboljih igrača na ovom meču bio je Mateo Kovačić, koji je pretrčao nešto više od 11 kilometara i imao 70 preciznih dodavanja.

Ovo je drugi put da Hrvatska zauzima treće mjesto na Mundijalu, prvi put su 1998. godine savladali Holandiju, istim rezultatom kao i Maroko ove godine.

Dakle, 1998. godine bilo je 2:1 u korist Hrvatske i taj rezultat se nije mijenjao od kraja prvog poluvremena.

Drugi put uzastopno su fudbaleri Hrvatske bili među četiri najbolje selekcije svijeta.

Što se tiče Maroka, ovo je istorijski rezultat za njih: prvi put u istoriji Mundijala neka od afričkih selekcija se našla među četiri najbolja tima svijeta.

Finalni meč između Francuske i Argentine na programu je u nedelju, 18. decembra, od 16.00.