Hrvatska se nakon boljeg izvođenja penala plasirala u četvrtfinale Mundijala

14

Reprezentacija Hrvatske plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon boljeg izvođenja penala od Japana – 3:1, a u regularnom dijelu, utakmica je završena neriješenim rezultatom 1:1.

Utakmica osmine finala između Japana i Hrvatske počela je otvoreno na obje strane, napadale su obje selekcije, premda su Hrvati bili nešto kreativniji, Japanci su čekali priliku iz kontranapada i bili disciplinovani u odbrani.

U finišu prvog dijela meča Japan je ipak prvi stigao do prednosti.

Doan je centrirao sa desne strane lijevom nogom. Perišić i Gvardiol su loše reagovali, lopta je pala blizu Maede, koji je u padu šutirao i savladao Livakovića za vođstvo Japana u 43. minutu igre.

U nastavku meča, Japanci su krenuli ofanzivno, ali su ih u namjeri da brzo postignu gol omeli defanzivci Hrvatske: napadi su spriječeni u ranoj fazi, što je omogućilo tranzicioni napad preko krilnih igrača.

U 55. minut, pomalo neočekivano, Lovren je bio na polovini protivnika i centrirao s desne strane, a Perišić je krunisao dobro dodavanje udarcem glavom u dalji golmanov ugao.

Rezultat je do kraja regularnog dijela meča ostao nepromenjen – 1:1.

Kapiten hrvatske reprezentacije Modrić napustio je teren u 98. minutu, primjetan je bio umor na licu najboljeg igrača „vatrenih“, nakon čega je predao kapitensku traku Perišiću.

Bilo je većeg prostora za Japance na sredini terena, ali nije bilo akcija koje bi ugrozile protivnički gol.

Delovalo je da su Japanci čekali grešku Hrvatske.

U 105. minutu igre Japan je imao najbolju priliku u produžetku, istrčali su igrači kontru, nakon čega je Minamino sa ivice šesnaesterca snažno šutirao ka Livakoviću, a ovaj mirno reagovao.

Primetan je bio umor kod igrača obje selekcije i penali su „visili u vazduhu“, što se na kraju i desilo.

Apsolutni heroj Hrvatske na meču protiv Japana bio je Dominik Livaković, koji je odbranio tri penala.

Prvo je Minaminu odbranio, zatim Mitomi i Jošidi. Jedini igrač reprezentacije Japana koji je bio precizan sa 11 metara bio je Takuma Asano.

Vlašić, Brozović i Pašalić su bili precizni iz penala u redovima Hrvatske, dok je Marko Livaja pogodio samo stativu.

Hrvatska u četvrtfinalu čeka boljeg iz susreta Brazil – Južna Koreja.