Italija kroz penale i veliku dramu do finala!

10

Prvi finalista Evropskog prvenstva u fudbalu je Italija.

U prvom polufinalu na londonskom „Vembliju“ gledali smo „šahovsku partiju“, sjajan fudbal, produžetke i penale na čijem ruletu se kuglica zaustavila na strani „azura“.

Drugog finalistu će dati utakmica u srijedu između Engleske i Danske, takođe na „Vembliju“ od 21 sat.

Za junaka Italijana može se proglasiti mladi golman Đanluiđi Donaruma koji je odbranio penal Alvaru Morati u četvrtoj seriji i omogućio Žoržinju da Italiju odvede u veliko finale i borbu za trofej.

Iako su do polufinala važile za jedne od najatraktivnijih selekcija na turniru, utakmicu su počeli ispitivački, sa puno taktiziranja, kao i uvijek kada se sastanu na velikim takmičenjima.

Španci su imali za nijansu više loptu u posjedu, a Italijani su to svjesno prepustili i pokušavali svojim presingom da ugroze rivala.

Fantastičnu partiju u prvom poluvremenu pružio je Pedri koji je imao 30 pokušaja dodavanja i 30 kompleniranih pasova.

Najbolju priliku u tom dijelu imao je raspoloženi Dani Olmo, kada ga prvo izblokiran, a potom ga je osujetio Đanluiđi Donaruma.

Na drugoj strani je veoma razigran bio Emerson Palmieri koji je zamijenio povređenog Leonarda Spinacolu i u posljednjem minutu prvog dijela je pogodio prečku poslije akcije sa Lorencom Insinjeom po lijevoj strani.

Na početku drugog dijela vidjeli smo nešto više vatre, pa tako šansu za Busketsa na jednoj, odnosno, za Kijezu na drugoj strani.

To je bio uvod za 60. minut i momenat čiste majstorije u režiji Federika Kijeze. Insinje je poslao pas za Ćira Imobilea u kontri, lopta se odbila do Kijeze koji se u dva koraka namjestio i postao fenomenalan udarac u nebranjeni dio španske mreže.

Italija se gotovo istog momenta od datog gola povukla i sve prepustila protivniku. Odmah su uslijedile defanzivne izmjene Roberta Mančinija i to je učinio prerano.

Pet minuta kasnije Španija je prosto morala da izjednači, ali nije. Koke je pronašao potpuno usamljenog Ojarzabala ispred Donarume, ali je napadač „furije“ promašio cijelu loptu.

Kazna za takav pristup stigla je u 80. minutu. Kao u onoj čuvenoj izjavi Siniše Mihajlovića: „Krenuo Ronaldo, a Nesta i ja sami u odbrani“, tako su Olmo i Morata krenuli „sami“ na petoricu Italijana i nestvarno lako to riješili golom za 1:1.

Osjetili su Španci „krv“, pokušali da potpuno nokautiraju grogiranog rivala, ali su Italijani odoljeli i otišli smo u produžetke.

U dodatnih pola sata fudbala nije bilo mnogo rizikovanja, jer je ulog bio ogroman. Tek po koji pokušaj na obje strane, Španaca iz pozicionih napada i Italijana iz kontre, ali promjene rezultata nije bilo.

Polako, ali sigurno je utakmica tekla ka penalima i njih smo na kraju i dobili, treći put na ovom kontinentalnom šampionatu, a drugi put su akteri bili Španci.

Penal-seriju je promašajem otvorio Lokateli, tačnije, odbranio je Simon, a Dani Olmo je odgovorio slanjem lopte na tribine preko prečke.

Potom su se izvođači stabilizovali, pogodili su za Italiju Beloti, Bonuči i Bernardeski, a na drugoj strani Moreno i Alkantara sve dok Donaruma nije Morati odbranio veoma loš udarac.

Potom je Žoržinjo postigao nikad lakši gol sa 11 metara i poslao Italiju u finale.