
Izraelska avijacija pokrenula seriju žestokih napada na južno predgrađe Bejruta. Iran poručuje da je spreman za moguću kopnenu invaziju SAD i odbacuje mogućnost pregovora sa Vašingtonom. Američki predsjednik Donald Tramp pak ističe da će sukob u Iranu trajati sve dok on to bude želio.
Oko Kipra biće raspoređeno najmanje 130 pripadnika italijanske mornarice
Najmanje 160 pripadnika italijanske mornarice biće raspoređeno na brodu u području oko Kipra kako bi branilo to ostrvo koje se našlo na meti napada dronova iranske proizvodnje u ratu između američkih i izraelskih snaga protiv Irana, saopštilo je italijansko ministarstvo odbrane.
Ova operacija odvijaće se u okviru koordiniranih napora Italije, Španije, Francuske i Holandije, prenela je agencija Ansa.
Italijansko ministarstvo navelo je da bi broj raspoređenih pripadnika mornarice mogao da varira u zavisnosti od toga koji tip plovila će biti raspoređen, i da li će se raditi o fregati ili razaraču, navela je agencija.
(Tanjug)
IDF: U napadima na Liban ubijeni više od 70 operativaca Hezbolaha
Izraelska vojska saopštila je da je u napadima na Liban ubila više od 70 operativaca Hezbolaha otkako su počeli napadi na tu zemlju početkom nedjelje, preneo je Tajms of Izrael.
Libansko ministarstvo zdravlja ranije je saopštilo da su najmanje 123 osobe poginule, a da ih je 683 ranjeno u vazdušnim napadima na Liban od ponedjeljka.
(Times of Israel)
UAE: Danas smo presreli devet balističkih raketa i 109 dronova
Ministarstvo odbrane Ujedinjenih Arapskih Emirata saopštilo je da su danas presreli devet balističkih raketa i 109 dronova, dodavši da su još tri drona pala na teritoriju Emirata, prenio je Rojters.
(Reuters)
Izrael pokrenuo novu seriju napada na Teheran i Isfahan
Odbrambene snage Izraela saopštile su da su pokrenule novi talas napada na Iran – gađali su Teheran i Isfahan, prenio je Tajms of Izrael.
Kako dodaju, riječ je o 15. talasu vazdušnih udara na Teheran od subote.
(Times of Israel)
Izrael tvrdi da je sa 50 aviona pogođen podzemni bunker vrhovnog vođe Irana u Teheranu
Pedeset izraelskih aviona je pogodilo podzemni bunker vrhovnog vođe u srcu Teherana, saopštila je izraelska vojska.
Izraelske odbrambene snage (IDF) saopštile su da je operacija izvedena jutros u centru Teherana, a bunker se nalazio ispod kompleksa rukovodstva iranskog režima.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei ubijen je u početnim američko-izraelskim napadima prošle subote.
– Hamnei je eliminisan prije nego što je mogao da koristi bunker tokom operacije „Lav koji riče“, ali kompleks su nastavili da koriste visoki zvaničnici iranskog režima – saopštio je IDF na Telegramu.
(Tanjug)
Pezeškijan: Posvećeni smo miru, ali nećemo oklijevati da odbranimo dostojanstvo naše zemlje
Predsjednik Irana Masud Pezeškijan poručio je da su neke zemlje pokrenule inicijativu o medijaciji, ali da je odgovor Irana jasan.
– Posvećeni smo trajnom miru u regionu, ali bez oklijevanja branimo dostojanstvo i suverenitet naše nacije. Posredovanje bi trebalo da se obrati onima koji su potcijenili iranski narod i zapalili ovaj sukob – naveo je Pezeškijan u objavi na Iksu.
Azerbejdžan povlači diplomatsko osoblje iz Irana
Ministar spoljnih poslova Azerbejdžana Džejhun Bajramov rekao je da povlače svoje diplomate iz Irana zbog njihove bezbjednosti dan nakon što su iranski dronovi povredili četiri osobe u azerbejdžanskoj eksklavi Nahčivan, prenela je Al Džazira.
Kako je naveo, biće evakuisano osoblje iz ambasade u Teheranu i konzulata u Tabrizu.
Azerbejdžan je upozorio da bi mogao da uzvrati zbog napada dronovima, od kojih su dva pogodila aerodrom i obližnju školu.
Iran nije prihvatio odgovornost za dronove na teritoriji Azerbejdžana.
(Al Jazeera)
Velika Britanija rasporedila dodatne vojne snage na Kipar zbog rastućih tenzija
Britanski ministar pravde Dejvid Lami izjavio je da je ta zemlja rasporedila dodatne vojne snage na Kipar, uključujući avione „tajfun“ i „F-35“, kako bi ojačala protivvazdušnu odbranu u regionu.
Lami je potvrdio da je na Kipar poslato dodatnih 400 vojnika, uključujući one koji se bave zaštitom neba iznad ostrva, i napomenuo da su i Francuska, Njemačka i druge zemlje poslale brodove kako bi obezbijedile sigurnost u regionu, prenio je Bi-Bi-Si.
Kipar, član NATO-a, predstavlja ključnu lokaciju za vojnu bezbjednost, posebno za britanske baze na ostrvu. Na pitanje zašto ratni brod HMS Dragon neće stići još nekoliko „nedjelja“, Lami je objasnio da Velika Britanija već ima vazduhoplovnu podršku koja čuva bezbjednost u tom regionu, dok će HMS Dragon pojačati prisustvo u narednim danima.
Velika Britanija je započela raspoređivanje svojih snaga na Kipar još u januaru i februaru, kako bi se pripremila na rastuće geopolitičke tenzije u regionu.
(Tanjug, BBC)
Sirene u centralnom dijelu Izraela
Izraelska vojska saopštila je da je registrovala novo ispaljivanje balističkih raketa iz Irana, prenosi Tajms of Izrael.
U centralnom dijelu Izraela začule su se sirene.
(Times of Israel)
Crveni polumjesec Irana: Od subote poginulo više od 1.300 ljudi
Crveni polumjesec Irana saopštio je da su od početka američko-izraelskih udara u toj zemlji poginule najmanje 1.332 osobe, prenosi Al Džazira.
(Al Jazeera)
Francuski ministar: Oko 50 francuskih brodova zaglavljeno u Persijskom zalivu
Oko 50 francuskih brodova je trenutno blokirano u Persijskom zalivu i još osam u Crvenom moru, rekao je francuski ministar saobraćaja Filip Tabaro.
– Tamo je oko 50 brodova, 52 da budem precizan, u Persijskom zalivu i osam u Crvenom moru. Mi smo u stalnom kontaktu sa posadama – rekao je Tabaro za Europe 1.
(Reuters)
Eksplozije u Teheranu, Izrael saopštio da je započeo široki talas udara
Izrael je saopštio da je započeo široki talas udara na ključnu infrastrukturu režima u Teheranu. Izrael je saopštio da je započeo široki talas udara na ključnu infrastrukturu režima u Teheranu.
Dopisnici Si-En-Ena javljaju o vazdušnim napadima na Teheran.
Iranski mediji su javili da su se širom Teherana čule jake eksplozije, kao i da je meta napada bila i glavna trgovačka ulica u prestonici.
(Tanjug)
IDF: U Libanu pogođeno više od 500 meta
Odbrambene snage Izraela (IDF) saopštile su da su, otkako je Hezbolah ušao u sukob, pogodili 500 meta u Libanu, prenosi Tajms of Izrael.
Kako navode, među metama su najviši komandanti Hezbolaha, članovi elitnih jedinica, lanseri raketa, komandni centri, skladišta oružja, kao i članovi drugih terorističkih grupa i njihova infrastruktura.
(Times of Israel)
Tramp: Želimo da uđemo u Iran i počistimo sve
Predsjednik SAD Donald Tramp poručio je da želi da vidi uklanjanje vladajuće strukture Irana i da već na umu ima neka imena za „dobrog lidera“.
– Želimo da uđemo i da počistimo sve. Ne želimo nekoga ko će sve ponovo da napravi za 10 godina – rekao je Tramp u telefonskom razgovoru za En-Bi-Si njuz.
– Želimo da oni dobiju dobrog lidera. Imamo neke ljude za koje mislim da bi radili dobar posao – istakao je Tramp ne navodeći imena.
(NBC News)
Oboreni dronovi u Jordanu
Protivvazduhoplovna odbrana oborila je nekoliko dronova u Irbidu u Jordanu, prenosi Al Džazira.
(Al Jazeera)
Hezbolah pozvao Izraelce da napuste gradove blizu granice
Libanski pokret Hezbolah upozorio je izraelske stanovnike da evakuišu gradove u krugu od pet kilometara od granice između dvije zemlje, navedeno je u poruci objavljenoj na njihovom Telegram kanalu na hebrejskom jeziku.
Upozorenje je uslijedilo manje od dana nakon što je Izrael pozvao stanovnike da napuste južna predgrađa Bejruta, što je izazvalo egzodus broja ljudi iz dijela prestonice poznatog kao Dahije.
– Agresija vaše vojske protiv libanskog suvereniteta i bezbjednosti građana, uništavanje civilne infrastrukture i kampanja protjerivanja koju sprovodite neće proći bez odgovora – navedeno je u poruci Hezbolaha.
Izrael je saopštio da neće evakuisati svoje pogranične gradove i da je poslao dodatne vojnike u Liban, navodeći da je riječ o odbrambenoj meri s ciljem zaštite građana koji žive u blizini granice.
(Rojters)
Presretnuti raketni napadi na Kuvajt i saudijsku vazdušnu bazu
Ministarstvo odbrane Kuvajta saopštilo je da je nacionalna protivvazdušna odbrana presrela raketni napad koji je narušio vazdušni prostor zemlje, dok su u Saudijskoj Arabiji presretnute tri balističke rakete lansirane prema vazdušnoj bazi Princ Sultan.
Presretanje u Kuvajtu izazvalo je aktiviranje sirena u skladu sa bezbjednosnim procedurama, a nakon neutralizacije prijetnje nije bilo prijavljenih žrtava niti štete na infrastrukturi, prenela je agencija WAM.
Portparol Ministarstva odbrane pukovnik Saud el-Atvan, rekao je da su nakon presretanja pale pojedine krhotine, što je prouzrokovalo ograničenu materijalnu štetu, uključujući oštećenje vozila, ali niko nije povrijeđen.
Naglasio je da kuvajtske oružane snage nastavljaju da obavljaju svoje odbrambene dužnosti kako bi obezbijedili zaštitu zemlje i očuvanje njene bezbjednosti i stabilnosti.
(Rojters, Tanjug)
Katar presreo napad dronom, Iran gađao Bahrein
Ministarstvo odbrane Katara saopštilo je da su njihove vazdušne snage uspješno presrele napad dronom usmjeren na vazdušnu bazu al-Udeid, najveću američku vojnu bazu na Bliskom istoku.
Prije toga katarska vlada je poslala sigurnosna upozorenja na mobilne telefone u zemlji, upozoravajući stanovnike da se drže podalje od prozora i otvorenih prostora, piše Bi-Bi-Si.
Istovremeno, Ministarstvo unutrašnjih poslova Bahreina saopštilo je da je Iran ciljao hotel i dvije stambene zgrade u glavnom gradu Manami.
U objavi na društvenoj mreži Iks navodi se da je posljednji napad uzrokovao „materijalnu štetu, ali ne i gubitak života“.
Iranska poluzvanična novinska agencija Fars izvijestila je da su napadi izvedeni tokom noći na glavni grad Bahreina, Manamu, bili usmjereni na poslovni kompleks „Fajnenšel harbor tauers“ (Financial Harbour Towers), gdje se nalazi izraelska ambasada.
(Al Džazira, Bi-Bi-Si)
Izrael bombarduje južni dio Bejruta
Serija eksplozija potresla je južno predgrađe Bejruta, Dahije nekoliko sati nakon što su Izraelci naložili stanovnicima ovog dijela grada da se odmah evakuišu.
Poruka „spasite živote i odmah napustite domove“ izazvala je, odmah pravi egzodus žitelja južnog predgrađa Bejruta, koje važi za jedno od glavnih uporišta Hezbolaha.
Odmah zatim, izraelski avioni raspalili su po metama za koje tvrde da pripadaju Hezbolahu.
Izraelski ministar finansija, Bezalel Smotrič najavio je da će, uskoro, južna predgrađa Bejruta ličiti na Kan Junis, deo Gaze koji je u ratu potpuno sravnjen sa zemljom.
Vazdušni udari nastavljeni su na Bliskom istoku. SAD i Izrael gađaju Iran, a iranske snage uzvraćaju napadima na izraelske gradove i američke baze u regionu. Na meti Izraela su i ciljevi u Libanu, gde IDF sprovodi i kopnene operacije.
Azerbejdžan je optužio Iran da je ispalio dva drona na njegovu teritoriju, pri čemu su dvije osobe povređene. Teheran to demantuje. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana saopštilo je da priprema neophodne mjere odmazde prema Iranu.
Iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči izjavio je da je Iran spreman za eventualnu kopnenu invaziju Sjedinjenih Američkih Država i odbacio mogućnost pregovora sa Vašingtonom, navodeći da Teheran nije tražio prekid vatre uprkos napadima SAD i Izraela.
Arakči je naveo i da je prilika za postizanje jedinstvenog sporazuma sa SAD izgubljena nakon što su, kako je naveo, pojedini politički krugovi u Vašingtonu onemogućili napredak u pregovorima, dodajući da će plan SAD za miješanje u unutrašnje poslove Irana propasti.
Sa druge strane, američki predsjednik Donald Tramp poručuje da će sukob u Iranu trajati sve dok on to bude želio.
– Mnogi ljudi kažu da je već gotovo. Za mene nije gotovo. Gotovo je kada ja to budem želio – rekao je Tramp.













































