Jokić Denveru donio prvu šampionsku titulu u istoriji

20

Košarkaši Denver nagetsa predvođeni Nikolom Jokićem prvi put u istoriji postali su šampioni NBA lige. Nagetsi su u petom meču savladali ekipu Majami hita 94:89 i sa 4:1 u seriji stavili tačku na finale NBA lige. Najbolji košarkaš svijeta Nikola Jokić meč je završio sa 28 poena i 16 skokova.

U napetom meču, sa agresivnom odbranom viđeno je dosta promašaja na obje strane, Nagetsi su ipak predvođeni Jokićem imali više snage i pribranosti da u neizvjesnom finišu dođu do pobjede.

Prvo poluvreme: Promašaji i samo promašaji

Ekipe su stegnute ušle u meč. Prva četvrtina počela je sa dvije izgubljene lopte Denvera i prednošću Majamija 5:0. Ubrzo potom, Denver je poslije novih izgubljenih lopti uspio da veže 12 poena i dođe do prednosti.

Nakon tog trenutka ekipe su postizale poene u još nekoliko serijskih navrata. Majami imao problem sa šutem sa distance, a skoro sve poene postigao je Bem Adebajo koševima ispod obruča.

Nagetsi su izgubili čak šest lopti od starta meča, a po dvije lične greške Jokića i Gordona dodatno su limitirale domaću ekipu u napadu.

Majami je u odsustvu Nikole Jokića u ovoj četvrtini najviše igrao prepoznatljivu zonsku odbranu.

Niz problema za Nagetse nastavljen je dvocifrenom prednošću Majamija već na otvaranju drugog perioda.

Hit je previše lako probijao odbranu Denvera koji uslijed velikog broja faulova nije igrao dovoljno agresivno.

Ritam igre iz prve dionice ekipe su prenijele i u drugu. Nagetsi su imali probleme u organizaciji napada što nije bio slučaj u prethodnim mečevima.

Denver je nalik na prvu četvrtinu izgubio šest lopti u fazi napada. Zonska odbrana Hita uspijela je da „skloni“ košarkaše Majka Melouna od obruča nakon što su po otvaranju meča svih uvodnih 16 poena postigli „iz reketa“.

Domaću ekipu u životu je održao ofanzivni skok, tačnije visok postotak direktnih poena nakon uhvaćenog skoka u napadu.

Nagetsi su prve dve četvrtine završili sa svega jednom pogođenom trojkom iz 15 pokušaja, pa ne čudi podatak da Majami vodi sa svega 38 odsto realizovanog šuta iz igre.

Džamal Mari je u prvom poluvremenu na parketu proveo 19 minuta, ali je Hit uspeo da ga neutralizuje, pa se sticao utisak da je svega nekoliko minuta bio u rotaciji.

Najefikasniji košarkaš u dosadašnjem toku meča je Bem Adebajo sa 18 postignutih poena.

U ekipi Denvera Majkl Porter i Nikola Jokić ubacili su po devet poena.

Drugo poluvreme: Novi promašaji i drama na kraju

Treća četvrtina nije donijela mnogo uzbuđenja, ali jeste promjenu stanja na parketu.

Denver je uspio da smanji prednost, a u jednom trenutku i preokrene protiv rivala sa Floride.

Domaća ekipe je nakon poluvremena uspela da zahvaljujući dobrom igrom u odbrani, zaštitom svog koša dođe do poena u tranziciji kojih nije bilo u prve dvije četvrtine.

Nakon nekoliko uspešnih uvodnih minuta u kojima su ekipe uspijevale da dođu do poena, najčešće poenima nakon zicera ušlo se u seriju promašaja.

I Nagetsi i Hit nizali su neuspješne napade da bi Porter Junior i Lauri u samom finišu razmijenili dvije trojke.

Posljednja četvrtina ličila je na prethodne sve do samog finiša kada su čini se ekipe shvatile šta je ulog.

Džimi Batler je nakon dva pogotka iz 12 pokušaja iz igre vezao dvije trojke, a potom i poene za dva kojima je unio neizvesnost u sam finiš meča.

Nagetsi su predvođeni Jokićem držali priključak, a potom i igrali čvrstu odbranu koja im je 25 sekundi prije kraja donela ukradenu loptu, a potom i poene koji su stavili tačku na pitanje pobjednika.

Nikola Jokić najefikasniji je košarkaš na meču sa 28 poena uz 16 skokova i četiri asistencije.

Majkl Porter Junior dodao je 16 poena uz 13 skokova, a Koldvel poup 11.

U ekipi Majamija Džimi Batler je meč završio sa 21 poenom, Adebajo je dodao 20 uz 12 skokova.