Klokić: Snima se dokumentarac o Grcima koji su primili srpsku djecu

25
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Prva klapa dokumentarca koji će na male ekrane donijeti priču o nevidljivim herojima Grčke koji su tokom ratnih devedesetih ugostili na hiljade srpske djece pala je prije nekoliko dana, a emocije sa snimanja nikoga nisu ostavile ravnodušnim, istakao je ovo u intervju za Glas Srpske ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić, navodeći da dokumentarni film nastaje na svjedočenjima Grka koji su glavni akteri tog djela.

– Filmom želimo predstaviti grčku stranu priče, odnosno kako je pomoć koju su pružali našem narodu tokom građanskog rata u BiH doživljena u očima Grka, kako su se osjećali kad su primili djecu bez roditelja, uplašene mališane koji nisu ni znala grčki jezik – priča Klokić.

Naveo je da je simanje počelo prije nekoliko dana, pilot projekat je završen, a u toku sljedeće godine se očekuje da film bude gotov.

– Postoji mogućnost da bude snimljen i u formi serijala jer nam se javilo mnogo ljudi. Prvo snimanje bilo je u mjestu Ormilija na Halkidikiju i izazvalo je dosta emocija, jer je sticajem okolnosti na setu bila djevojka čiji je otac poginuo, a koju je 1995. godine ugostila grčka porodica čiju smo priču snimali. Svima je ostala u sjećanju rečenica koju je taj dan izgovorila: Nekad nešto gubimo, a nešto dobijemo. Ja sam izgubila oca, ali mi je Bog podario novu porodicu u Grčkoj – istakao je Klokić.

Naglasio je da se na za pokretanje kampanje došlo je Predstavništvo Republike Srpske u Grčkoj s ciljem da se još više ojačaju srpsko-grčke veze, ali i da se ovaj humani gest grčkog naroda nikad ne zaboravi.

– Pomoć koju je srpski narod primio od Grčke predstavlja jedinstven događaj u novijoj svjetskoj istoriji, gdje je jedan narod pružio toliko ljubavi drugom narodu i upravo je to jedan od razloga što smo odlučili da podržimo projekat o nevidljivim herojima i da ih, kroz ovu kampanju, pronađemo i učinimo vidljivim za sva vremena. Želimo da na ovaj način, preko institucija Srpske, uputimo jedno veliko hvala grčkom narodu – dodao je Klokić.

On je rekao da se nakon objave videa u kojem su pozvali grčke humaniste i dobrotvore koji su tokom rata ugostili djecu iz Srpske da ih kontaktiraju, da su prvog danadobili mnogo pozitivnih reakcija, koje sada stižu svakodnevno.

– Već nam se javilo više od 200 ljudi, kako Grka koji su ugostili našu djecu, tako i mladih koji si bili u Grčkoj. Naši ljudi su prepoznali projekat kao jedinstven način da zahvale grčkom narodu, a Grci su sa ushićenjem prihvatili ideju da se na ovaj način taj jedinstveni čin humanosti sačuva od zaborava – istakao je Klokić.

Dodao je da iz Srpske tokom devedesetih boravilo u Grčkoj boravilo oko 12.000 mališana.

– Međutim, u akciju je bila i uključena Srpska pravoslavna crkva, kao i razna druga udruženja koja su takođe odvodila srpsku djecu iz tadašnje ratom obuhvaćene BiH u Grčku, tako da je broj sigurno dosta veći i prema procjenama kreće se oko 20.000 djece – smatra Klokić.

Ističe da su veze između dva naroda neraskidive.

– Gledajući kroz istoriju grčki narod je bio jedan od rijetkih koji je uvijek pomagao Srbima. Najveći primjeri te neraskidive veze su doček naše vojske na Krfu nakon albanske golgote, zatim masovne demonstracije u znak podrške srpskom narodu tokom bombardovanja 1999. godine, postojanje srpskog vojničkog groblja u Solunu i slično. Koliko su te veze bitne govori i činjenica da je Grčka upravo jedna od zemalja u kojoj Srpska ima predstavništvo – istakao je Klokić.

Navodi da je kampanja već sada, za desetak dana trajanja, iznjedrila nove projekte, o kojima će javnost biti blagovremeno obaviještena.

– Ono što mogu reći je da u dogovoru sa Predstavništvom Republike Srpske u Grčkoj planiramo sljedeće godine, ukoliko nam dozvoli situacija sa virusom korona, organizovati veliko okupljanje grčkih i srpskih porodica, i da označimo jedan dan u godini koji bi bio posvećen ovoj nesebičnoj pomoći grčkog naroda – rekao je Klokić.