Košarac: Vratiti povjerenje među ljude i u zajednički rad

24
Foto: Klix.ba

Kandidat za ministra za spoljnu trgovinu i ekonomske odnose u Savjetu ministara Staša Košarac ocijenio je danas u Sarajevu da ne postoji visok stepen povjerenja među ljudima u BiH i da će uložiti mnogo u taj segment, kao i u zajednički rad nadležnih institucija na svim nivoima vlasti.

– Nećemo puštati nešto u proceduru bez konsenzusa. Značajno ćemo raditi na izgradnji saradnje i koordinacije sa svim nivoima i povjerenja. Planiramo Ekspo 2020. godine, na kojem ćemo promovisati BiH. Što se tiče sektora energetike i poljoprivrede, zajedno sa entitetskim ministarstvima ćemo dogovoriti kako da radimo. Bitno je da zaštitimo domaću proizvodnju – rekao je Košarac tokom sjednice Komisije za pripremu izbora Savjeta ministara.

On je istakao da je članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji veoma značajno i da to želi da riješi u narednoj godini.

Član Komisije Branislav Borenović pitao je Košarca o evroatlantskim integracijama, uz opasku da je on „pripadnik stranke koja je donijela zaključke o prenosu nadležnosti sa nivoa BiH na nivo Republike Srpske“.

– Program reformi mnogi tumače na različite načine. Ovaj dokument je proizvod usaglašenih političkih stavova koji govori o saradnju i partnerstvu. Mi zagovaramo demilitarizaciju BiH, ali to je naš stav. Vjerujem da možemo zaštititi i naše interese. Smatram da je saradnja sa NATO-om bitna, ali ne i članstvo sada. Kada je riječ o prenošenju nadležnosti smatramo da postoje kompetentni ljudi koji mogu preuzeti nadležnost visokog predstavnika. Treba da prestanemo sa praksom da tražimo pomoć visokog predstavnika, već da sami sjednemo i pronađemo dogovor – odgovorio je Košarac.

On je dodao da svi treba da teže da građani BiH imaju bolji život, a među prioritete u budućem radu uvrstio je i rješavanje pitanja Trgovske gore.

Kandidat za ministra spoljnih poslova Bisera Turković, koja je i kandidat za zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara, odgovarajući na pitanje člana Komisije Saše Magazinovića da li će se baviti temama visine plate u DKP mreži i poboljašanja kvaliteta diplomata BiH, navela je da o platama treba odlučivati po zemljama, pri čemu u obzir treba uzeti iskustva zemalja iz regiona, ali i vidjeti kako su vrednovana pojedina radna mjesta u DKP mreži.

– U ovom trenutku imamo niz neusklađenosti po pitanju plata, objekata i ambasada koje se iznajmljuju. Izaći ćemo sa prijedlogom kada utvrdimo zašto plaćamo neke visoke iznose i da li možemo uštedjeti. Drugo, imamo ljude koji nisu sposobni da rade taj posao, ne znaju jezik ili ne znaju da rade – rekla je Turkovićeva.

Ona je najavila da planira da krene sa testiranjem i provjerom ne samo novih, već i postojećih kandidata za mjesta u diplomatiji BiH.

Prema njenim riječima, biće provjerene i diplome svih zaposlenih u DKP mreži, uz obavljanje konsultacija sa Predsjedništvom BiH i nadležnom parlamentarnom komisijom.

Turkovićeva je navela da će se posvetiti realizovanju usvojene Strategije spoljne politike BiH i poručila da će napraviti analizu onoga što je do sada učinjeno i šta se može uraditi na unapređenju.

– Lično mislim da ekonomska diplomatija nije dovoljno zastupljena, niti radi. Moramo izabrati kadar i usmjeriti na obavljanje funkcija. Začepljenje rupa diplomatama koje zapošljavamo bilo gdje kada se vrate predstavlja uhljebljenje, a ne efikasnost – dodala je ona.

Ona smatra da je potrebno mnogo više raditi na promociji BiH u svijetu, a biće nastavljene i aktivnosti u okviru NATO-a, EU, regionalne saradnje i dijaspore.

Odgovarajući na Borenovićevo pitanje u vezi sa evroatlantskim integracijama, ona je rekla da će o članstvu BiH u NATO odlučiti Predsjedništvo BiH i dodala da „nema MAP-a, već se ide na reformski proces“.

Kandidat za ministra finansija BiH i zamjenika predsjedavajućeg Savjeta ministara Vjekoslav Bevanda rekao je da je prvi korak hitna sjednica Fiskalnog savjeta da bi bio donesen plan do 2022. godine i plan budžeta, tako da institucije BiH što prije izađu iz privremenog finansiranja.

– Napravili smo ovom deblokadom uslove za to i efektivne grantove. Treba završiti Strategiju upravljanja dugom i poštovati usvojeni mehanizam koordinacije. Nadam se da ćemo uspjeti sa projektom osiguranja smještaja za institucije BiH, a tu su sve bezbjednosne agencije. Do sada smo se riješili dosta skupih zakupa. Uz malo dobre volje i povjerenja moći ćemo da riješimo sve. Nadamo se uvođenju budžetskog inspektorata – rekao je Bevanda.

Bevanda je za eventualno povećanje PDV-a rekao da taj potez zahtijeva dubinsku analizu, bez političkog previranja, a za eventualno izdvajanje Republike Srpske iz sistema PDV-a smatra da bi to bila neprocjenjiva šteta.

– Učiniću sve da spriječim blokade jer su previše štetne. Blokade su iracionalne, ali izdvojiti Upravu iz sistema bilo bi previše štetno i nisam za to. Molio sam entitetske uprave koje se tuže da sjednu i riješe to, ali nema razumijevanja – rekao je on.

Za plaćanje PDV-a po naplaćenoj fakturi, Bevanda je naveo da to nije realno jer bi došli u situaciju da svi čekaju u lancu.

Kada je riječ o pomjeranju roka za plaćanje PDV-a na zadnji dan, Bevanda kaže da za to nema smetnji i da će to riješiti u najkraćem roku.

On je dodao da očekuje povećanje budžeta za institucije BiH.