Mančester siti prvi put šampion Evrope

41

Fudbaleri Mančester sitija savladali su ekipu Intera 1:0 u finalu Lige šampiona i uspjeli su prvi put u svojoj istoriji da se domognu trofeja namijenjenog prvaku Evrope.

Trener tima Pep Gvardiola je osvojio prvi pehar namijenjen prvaku Evrope još od 2011. godine i trijumfa sa Barselonom i drugi put u svojoj karijeri je doveo jedan klub do trostruke krune.

Poslije Barselone i 2009. godine, španski stručnjak je sa Sitijem osvojio trostruku krunu, pošto su „građani“ prethodno završili kao prvi u Premijer ligi i FA kupu.

Pored Milana, sada i Mančester ima dva šampiona Evrope.

Nema sumnje da su fudbaleri Sitija bili bolji rival u finalu Lige šampiona od Intera. Bili su direktni sa loptom, izuzetno precizno su dodavali loptu, ali i bez velikih grešaka u defanzivi.

Potrebno je istaći veliku ulogu Džona Stonsa u finalu koji je pokrivao dio terena od šesnaesterca do šesnaesterca često kvareći igru protivniku.

Interova najveća prepreka u ovom meču bio je nesumnjivo, ali pomalo paradoksalno Romelu Lukaku.

Prvi put je Belgijanac zasmetao saigraču Dimarku u 70. minutu da dođe do izjednačenja, a drugi put u 89. minutu je sa pet metara promašio gol, tj. pogodio golmana Edersona u nogu.

Inter je porazom završio sezonu, a ujedno i neslavno okončao veliku nadu domaćeg fudbala, budući da su pre ekipe iz Milana i Roma i Fjorentina poraženi u finalima Lige Evrope, odnosno Lige konferencija.

Mančester siti je igrao napadački tokom većeg dijela utakmice, stvarali su prilike, a ofanzivna igra isplatila se u 68. minutu kada je Rodri postigao veoma efektan pogodak, dovoljan za titulu prvaka Evrope.

Ekipa Mančester sitija završila je ovu sezonu u Ligi šampiona bez poraza, ali i sa prvom titulom, najvrijednijom u istoriji kluba.