Mbape sa dva gola Dancima odveo Francusku u osminu finala

52

Francuska je prva reprezentacija koja je obezbijedila plasman u osminu finala Svjetskog prvenstva u Kataru, pošto je pobijedila Dansku 2:1 i sada ima šest bodova u Grupi D.

Danci su nakon poraza ostali na jednom bodu, osvojenom u prethodnom meču protiv Tunisa, pa će u narednom kolu za plasman u narednu fazu takmičenja morati da jure pobjedu nad Australijom, koja je ranije danas savladala Tunis i sada ima tri boda.

I Francuzi i Danci su sporo i oprezno ušli u današnju utakmicu. U prvih dvadesetak minuta igre nije bilo prilike da se rezultat promijeni pošto niko nije uputio udarac u okvir gola protivnika.

Kako se prvo poluvreme bližilo kraju, fudbaleri Francuske su bili sve hrabriji i konkretniji u napadu. Stvarali su sve više prilika, ali nedostajala im je precizna završnica.

Najbolju šansu propustio je Kilijan Mbape u 40. minutu – Usman Dembele se odlično ubacio u prazan prostor i sa desne strane pronašao potpuno samog Mbapea, koji je sa penala loptu poslao daleko iznad gola.

Danska je imala nešto veći posjed lopte i veći broj dodavanja u prvom dijelu igre, ali su tek u 36. minutu Danci prvi put uputili udarac ka golu – poluvrme su završili sa svega dva šuta, od kojih nijedan nije išao u okvir.

Nastavili su reprezentativci Francuske da prijete i u drugom dijelu igre, bilo je samo pitanje vremena kada će steći rezultatsku prednost, a konačno je pogodio Mbape u 61. minutu, nakon odličnog duplog pasa sa Ernandezom pred golom Danaca.

Iako do tada prilično bezopasni, odgovorili su Danci poslije samo sedam minuta – Andersen je visoko skočio poslije centaršuta Kristijana Eriksena iz kornera i spustio loptu na peterac, a Andreas Kristensen je glavom smestio iza leđa Lorisa.

Mogli su fudbaleri iz Danske i do potpunog preokreta, ali je Loris odbranio pokušaj Jespera Lindstrema, a Martin Brajtvajt je nešto kasnije dobro šutirao sa peterca, ali je lopta otišla tik pored gola.

Nisu ni Francuzi bili bez prilika, danski bek Mele je poslije jednog kornera leđima sprečio da Čuameni postigne pogodak, ali je u 86. minutu Mbape svojim drugim golom na meču donio pobjedu Francuskoj. Grizman je centrirao sa desne strane, a butinom je napadač Francuske loptu smestio u mrežu.

Francuska će u posljednjem kolu, bez mnogo stresa, igrati protiv Tunisa, dok se Danska sastaje sa Australijom.