Merkel: Neprestana dužnost održavanja sjećanja na žrtve nacista

15
Foto: AP/Markus Schreiber

Njemački kancelar Angela Merkel povodom 76 godina od okončanja Drugog svjetskog rata ukazala je da je neprestana dužnost održavati sjećanje na žrtve nacionalsocijalizma.

– Osmi maj 1945. godine bio je dan oslobođenja. Značio je kraj nacističke diktature i narušavanja civilizacije kakav je bio Holokaust – rekao je portparol njemačke Vlade Štefan Zejbert, citirajući Merkelovu.

On je naglasio da je trajna odgovornost održavati u životu sjećanje na više miliona ljudi koji su živote izgubili tokom tiranije nacionalsocijalizma, prenosi njemačka novinska agencija DPA.

Njemački predsjednik Frank-Valter Štajnmajer takođe je upozorio da ne treba zaboraviti zločine nacista.

Prema njegovim riječima, suprostavljanje nacionalsocijalizmu i sjećanje na nepravdu i krivica, ne slabe demokratiju Njemačke, već, naprotiv jačanju njen otpor i izdržljivost.