Minić: Odgovoran rad Vlade doprinijeće da nemamo tako velike finansijske udare

0
Foto: Siniša Pašalić/Ringier

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić izrazio je nadu da će Narodna skupština Republike Srpske sutra usvojiti set zakona o povećanju plata i da će od aprila uslijediti novi obračun plata.

Minić je istakao da je to prvo povećanja plata ove godine i podsjetio na aktivnosti koje se odnose na vraćanje akciza koje pripadaju u budžet Republike Srpske, što će iznositi skoro 10 feninga po litru nafte za građane.

– Pratimo sve ono što se dešava, apsolutno svjasni situacije da ne možemo samo reći da je inflacija 3,5 ili 3,6 odsto i da je ovih pet odsto dovoljno – izjavio je Minić novinarima u Pelagićevu.

On je napomenuo da su predstavnici sindikata iznijeli mišljenje da ovo nije dovoljno.

– Ne postoji mjera koja će obezbijediti da u jednom momentu vi prevaziđete krizu, ali odgovoran rad Vlade i politike koje se odnose upravo na građane, povećanje sredstava koje će svaki mesec ulaziti u kuće naših građana doprinijeće tome da nemamo baš tako velike fiskalne udare i da ćemo moći sve ovo prevazići – naglasio je Minić.

On je izrazio nadu da će rat na Bliskom istoku što prije stati.

– Divljanje cijena energenata i problem sa sirovinama koji će se preliti sigurno ne samo u Evropu, nego i ovde kod nas, praviće i dalji udar na finansijsku tabilnost, ali pratimo i odgovaramo. Nadam se da ćemo već sutra na Narodnoj skupštini sve to završiti odmah, objaviti u Službenom glasniku i od aprila ići sa novim obračunom plata – poručio je Minić.

Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na čijem je dnevnom redu set zakona o povećanju plata biće održana sutra.