
Najveću poslijeratnu krizu u BiH načinili su udruženim djelovanjem bivši klintonsko-bajdenovski ambasador Majkl Marfi i Kristijan Šmit, nelegalni visoki predstavnik koji nije izabran po Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma, već voljom nekoliko zapadnih ambasadora u Sarajevu, na prijedlog Njemačke, smatra pravnik Slavko Mitrović.
– Šmit nema obaveznu potvrdu Savjeta bezbjednosti UN, ali mu to ne smeta da se ponaša kao diktator i kolonijalni upravnik BiH. Smrad koji je ostao iza Marfija još žestoko opija bunovno političko Sarajevo – napisao je Mitrović u kolumni za „Glas Srpske“.
On je istakao da, iako je kriza nastala djelovanjem Šmita, podržanog od Marfija i drugih zapadnih ambasadora, sada u Sarajevu svi bježe od toga.
– Važno je samo horski davati podršku „državnim organima“ u progonu tri srpska lidera, zapravo progonu Republike Srpske – dodao je Mitrović.
On je rekao da vladavina prava nije sprovođenje Šmitovih odluka, jer to nisu zakoni BiH, koje po Ustavu BiH može donositi isključivo Parlamentarna skupština i to samo za one nadležnosti koje su Ustavom BiH date BiH.
Mitrović je ocijenio da su Šmitove odluke ruganje vladavini prava i sprdanje sa suverenitetom BiH, kao članicom UN.
– Domaće institucije kao što su „tužilaštvo i sud BiH“, ali i SIPA, nemaju ustavni osnov za postojanje, jer su nametnute voljom i snagom takozvane međunarodne zajednice koja putem visokih predstavnika, Ustavnog suda BiH i sprege troje stranih sudija i dvoje bošnjačkih, kao i vanustavnog BiH pravosuđa, vlada BiH bez ikakve odgovornosti – rekao je Mitrović.
On je naveo da se smjenjuju na vlasti muslimanske, bošnjačke političke stranke, ali isto zbore – „agresija, etničko čišćenje, genocidna tvorevina, genocidaši, državni parlament, državno ministarstvo, državna imovina, državni sud, manji entitet, visoki predstavnik, bonska ovlašćenja, ukinuti ime i Republiku Srpsku, jer vrijeđa osjećanja Bošnjaka“.
– Bunovni liježu, a još bunovniji ustaju. I tako svaki dan, preko trideset godina, od dana kada je Alija Izetbegović rekao: „Žrtvovaću mir za nezavisnu BiH“ – zaključio je Mitrović.