Njemačka je novi šampion svijeta u košarci, Srbiji srebro

47

Košarkaška reprezentacija Njemačke novi je šampion svijeta poslije pobjede nad Srbijom 83:77 u finalu Mundobasketa. „Pancerima“ je ovo druga medalja u istoriji na svjetskim šampionatima. Poslije izjednačenog prvog poluvremena „orlovi“ su dozvolili protivniku da se odlijepi na dvocifrenu prednost, koja se na kraju pokazala nedostižnom.

„Orlovi“ nisu odigrali na nivou partija iz četvrtfinala i polufinala, što je odlična njemačka ekipa umjela da iskoristi i kazni sve propuste u igri Pešićevih momaka.

Suze u očima srpskih košarkaša po završetku utakmice dovoljno govore koliko im je bilo stalo da se u otadžbinu vrate sa zlatnim medaljama oko vrata, ali će za to morati da sačekaju neku drugu priliku.

Srbija je još jednom odlično ušla u meč, igrala svoju igru koja je donijela prednost poslije 10 minuta – 26:23.

Njemačka nije dozvolila „orlovima“ da se rezultatski odlijepe i do poluvrmeena je stigla do egala – 47:47.

Najlošiju igru srpski tim je prikazao u trećoj dionici – promašeni su otvoreni šutevi za tri poena, Nijemci su odlično zatvorili Milutinova pod svojim košem, a sa svojim „šou programom“ počele su sudije.

Svojim kriterijumom suđenja sasekli su krila „orlovima“ i unijeli nervozu u igru srpskog tima, pa Njemačka u posljednju dionicu ulazi sa dvocifrenom prednošću – 57:69.

U posljednjoj dionici srpski tim zaigrao je mnogo angažovanije u odbrani, dok je Aleksa Avramović „zaslužio bistu“ svojom partijom u odlučujućih 10 minuta.

Gotovo je sam doveo je Srbiju nadomak preokreta, ali ponovo su uslijedile neke nekarakteristične greške srpskog tima, uz promašenu trojku Gudurića za izjednačenje na 49 sekundi do kraja meča.

Njemačka je tako odbila nalet „orlova“ i sa linije za slobodna bacanja došla do istorijskog uspjeha – prve titule šampiona svijeta u istoriji.

Ekipa Gordija Herberta i u finalu je pokazala da je najbolja na turniru, pošto u osam utakmica nije doživjela nijedan poraz, uključujući trijumfe protiv SAD u polufinalu i Srbije u finalu.

Treba istaći da je igru Srbije poremetila povreda Ognjena Dobrića, koji je nezgodno stao još u trećem minutu i do kraja meča nije uspio da se vrati u igru.

Najefikasniji u pobjedničkom timu bili su Denis Šreder sa 28 i Franc Vagner sa 19 poena.

Srpski tim predvodio je Aleksa Avramović sa 21 poenom, kapiten Bogdanović dodao je 17 (većina u prvom poluvremenu), a Filip Petrušev 10.

Srbija nije uspjela da osvoji zlatno, ali ekipa koju je predvodio iskusni lisac Svetislav Pešić odigrala je odličan turnir, obezbijedila plasman na Olimpijske igre naredne godine u Parizu i vratila naciji vjeru u košarkaški nacionalni tim.