Njemačka pobjedom završila takmičenje na Mundijalu

27

Reprezentacija Njemačke bila je bolja od selekcije Kostarike 4:2 u okviru trećeg kola grupne faze Svjetskog prvenstva u fudbalu.

Obje reprezentacije su se ovom utakmicom oprostile od daljeg takmičenja na Mundijalu.

Ovo je drugi uzastopni put da je Njemačka završila Svjetsko prvenstvo u grupnoj fazi, naime na Svjetskom kupu u Rusiji su takođe završili takmičenje u grupi kao četvrtoplasirana selekcija Grupe F.

Njemačka je ofanzivno otvorila meč. Musijala je imao dvije dobre prilike u prvim minutima igre.

Prvo je šutirao iz šesnaesterca na protivnički gol, ali nedovoljno snažno da savlada Kejlora Navasa, zatim je u nekoj od akcija nanizao protivničke defanzivce, međutim po svemu sudeći dobra markacija je urodila plodom, jer Musijala nije imao mogućnosti za asistenciju ili šut.

Vođstvo Njemačkoj donio je Serž Gnabri u 10. minutu, nakon centaršuta Rauma sa lijeve strane strijelac prvog gola bio je smiren i glavom je savladao golmana Kostarike.

Nisu odustajali Nijemci u napadima, imali su apsolutnu dominaciju na meču – 65 odsto posjeda lopte i 11 izglednih prilika za gol. Šutirali su pet puta, a četiri puta je lopta završila u okvir gola Kostarike.

Južnoamerička selekcija je vrijebala priliku iz kontranapada, a najbolju šansu na meču imali su u 42. minutu. Naime, Raum i Ridiger se nisu dobro razumjeli prilikom dodavanja, te se Fuler dokopao lopte i šutirao na gol Nijemaca, ali je Nojer bio priseban i odbranio udarac Kostarikanca.

To je bio i jedini šut Kostarike protiv Njemačke u prvom poluvremenu.

Nastavak meča bio je dinamičniji.

Uprkos dobroj igri navijači Njemačke su u jednom periodu utakmice bili zabrinuti jer je do njih došla informacija da su Japanci na meču protiv Španije izjednačili, a zatim i poveli što im nije odgovaralo, jer je taj rezultat Japance smjestio na prvo mjesto Grupe E.

Kostarika je do izjednačenja došla do izjednačenja u 58. minutu. Loša odbrana Njemačke nakon polu-kontre rezultirala je posignutim golom Tehede.

Dvanaest minuta kasnije Kostarika je stigla do vođstva i imala rezultat koji je vodio u nokaut fazu.

Čudnim spletom lošta je došla do Borhesa koji je u padu postigao gol. Međutim radost Kostarikanaca nije dugo trajala, Kai Haverc je u 73. minutu postigao drugi gol za Nijemce, čime je došlo do novog izjednačenja.

Kasnije su igrači Njemačke povećavali rezultat, ali im ishod drugog meča, Japan-Španija nije odgovarao.

Naime, Gnabri je centrirao sa desne strane, a Haverc je u stilu vrhunskih golgetera savladao Kejlora Navasa u 84. minutu, da bi pet minuta kasnije nakon konsultacija sa VAR sobom Njemačkoj bio priznat gol Filkruga, za konačnih 4:2.

Iz Grupe E plasman u osminu finala izborili su Japan i Španija.