
Srpski delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Sredoje Nović izrazio je žaljenje što su, pet godina nakon usvajanja Zakona o prebivalištu i boravištu BiH, nadležni organi izvršili samo između 10 do 30 odsto provjera prijavljenih prebivališta državljana BiH.
– Treba da se zabrinemo svi. Teško me neko može u BiH uvjeriti da to može biti tako komplikovan proces. BiH ima gotovo 20.000 policajaca širom kantona i entiteta, da svaki dan provjere po jedno to se završava vrlo brzo. Ovo je interes BiH i njenih državljana da dođemo do podataka ko zaista živi u ovoj zemlji – rekao je Nović.
On je podsjetio da je prije pet godina donesen Zakon o prebivalištu i boravištu BiH i da je na teritoriji BiH u skladu sa ovim aktom propisano da su nadležni organi dužni za svakog državljanina sa evidentiranim prebivalištem izvršiti provjeru.
Nović je zatražio od ministra civilnih poslova u Savjetu ministara Ankice Gudeljević odgovor koliko je izvršeno provjera i koliko je oduzeto prebivališta od državljana koji nisu poštovali zakon.
Gudeljevićeva je odgovorila da je, prema informaciji koju su Ministarstvu civilnih poslova dostavili nadležni organi u Kantonu Sarajevu, od ukupno 505.542 evidentirana prebivališta, za 130.707 odnosno 25,85 odsto evidentiran dokaz o prijavi dok su 162 prijave poništene.
U MUP-u Hercegovačko-neretvanskog kantona od 122.251 evidentiranog prebivališta potvrđeno je za 32,67 odsto evidentiran dokaz, MUP Tuzlanskog kantona je bez podatka o ukupno prijavljenim prebivalištima, naznačen je podatak da je izvršena provjera 34 odsto evidentiranih, MUP Zeničko-dobojskog kantona nije dostavio podatak o ukupno evidentiranim prebivalištima, ali je izvršena provjera za 30 odsto.
– MUP Unsko-sanskog kantona od 251.486 evidentiranih prebivališta, za 39.943, odnosno za 23,15 odsto, izvršen je dokaz prijave prebivališta. U MUP-u Srednjobosanskog kantona od 295.497 za 28.233 odnosno 9,71 odsto je evidentiran dokaz prijave prebivališita. MUP Bosansko-podrinjskog kantona od 27.460 evidentiranih prebivališta za 20 odsto je evidentiran dokaz prijave prebivališta – rekla je Gudeljevićeva.
Prema njenim riječima, MUP Posavskog kantona izvršio je provjeru 3.057 prebivališta, dok ostale nadležne institucije nisu dostavile tražene informacije.
Prodanović: Kada će Bolnica „Srbija“ dobiti CT aparat?
Delegat Lazar Prodanović postavio je pitanje Agenciji za radijacionu i nuklearnu bezbjednost kada će Bolnica „Srbija“ u Istočnom Sarajevu dobiti najsavremeniji dijagnostički CT aparat, što je najavljeno još 2018. godine.
Odgovor je izostao jer nije bilo nadležnih iz Agencije.
Zlatko Miletić zatražio je od Ministarstva inostranih poslova u Savjetu ministara i Predsjedništva BiH odgovor spremaju li kakav skup povodom 25 godina od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.
On je ocijenio da bi jedan takav skup bio prilika za sagledavanje kuda ide BiH.