Partizan pobijedio Zvezdu u sjajnoj majstorici i osvojio titulu u ABA ligi

14

Košarkaši Partizana savladali su ekipu Crvene zvezde 96:85 u petom odlučujućem meču finalne serije plej-ofa ABA lige. Crno-bijeli su poslije 10 godina osvojili titulu u regionalnom takmičenju – sedmu u klupskoj istoriji, Željko Obradovića osvojio prvi trofej od povratka na klupu Partizana. Panter predvodio crno-bijele pred rekordnom publikom u Areni sa 32 poena.

U sjajnoj košarkaškoj predstavi pred više od 22.000 navijača, crno-bijeli su već u prvom poluvremenu stekli 20 poena prednosti, Zvezda se u nastavku vratila, ali je Partizan u završnici odbio nalet protivnika i došao do zaslužene pobjede.

Crno-bijeli su tako došli do rekordne sedme titule u ABA ligi, prve od 2013. godine.

Partizan je odlično ušao u meč. Poletna igra i odličan šut za tri poena doneli su dvocifrenu prednost već u prvoj dionici (30:18), a blistali su Panter i Ledej.

Crno-bijeli su u drugoj dionici iskoristili slab šut crveno-bijelih i iz minuta u minut podizali prednost, do 54:34 na poluvremenu.

U nastavku smo gledali potpuno drugačiju košarku.

Zvezda je bila značajno agresivnija u odbrani, dolazila je do skokova u napadu, a proradio je i šut za tri poena.

Ben Bentil odigrao je najbolji meč u crveno-bijelom dresu, ali planove Duška Ivanovića u velikoj mjeri poremetila je i peta lična greška Luke Mitrovića.

Na drugoj strani, Ledej i Panter su održavali prednost Partizana, ali su crveno-bijeli uspjeli da do do kraja treće dionice vođstvo crno-bijelih smanje na jednu cifru – 75:68.

Na krilima Vildoze i Nedovića, Zvezda je u 34. minutu prišla na -4, ali je srpski bek promašio dodatno slobodno bacanje.

Crno-bijeli su uspjeli da konsoliduju redove, podigli prednost na 8 poena, da bi Arena „eksplodirala“ poslije sjajnog zakucavanja Egzuma.

Panter je na ovom meču bio nezaustavljiv, kada god je trebalo pronalazio je poena i utakmicu završio sa 32 postignuta poena.

Zvezda je u finišu pokušala trojkama da se vrati, ali nije imala sreće, Partizan je zagradio svoj koš i mirno priveo meč kraju.

Pored Pantera, u pobjedničkoj ekipi istakli su se Ledej sa 15, Naneli sa 12 i Egzum i Lesor sa po 10 poena, dok je veliki doprinos svojom energijom dao Alen Smailagić.

Dobrić je bio najbolji u Zvezdinom dresu sa 18 poena, ali većinu je postigao u prvom poluvremenu. Bentil je dodao 15, Nedović 12, a Kampaco 10 poena u gostujućem sastavu.

Za najkorisnijeg igrača finala proglašen je kapiten Partizana Kevin Panter.

Partizan je došao do trofeja, prvog otkako je ekipu preuzeo Željko Obradović, a crno-bijeli su obezbjedili i igranje u Evroligi naredne sezone.

Zvezda je sezonu završila sa dva trofeja (nacionalni šampionat i Kup Radivoja Koraća), ali su najvažniju utakmicu u sezoni izgubili.

Ipak, postoje indicije da će, uprkos porazu u ABA finalu, i crveno-bijeli igrati u elitnom takmičenju naredne sezone.

Treba istaći da je utakmica prošla bez incidenata, pred rekordnim brojem navijača, a raduje i sportsko ponašanje igrača dvije ekipe na terenu.

Kevin Panter MVP finala ABA lige

Kapiten košarkaša Partizana Kevin Panter najkorisniji je igrač finala ABA lige.

Kapiten crno-bijelih je u utakmicama koje su pripale njegovoj ekipi bilježio 19 poena u prvom meču, potom 13 u drugom, nakon čega je Zvezda upisala dvije pobjede i izborila majstoricu.

U odlučujućem petom meču u seriji pred više od 22 hiljade navijača ubacio je 32 poena uz 5 skokova i dvije asistencije što mu je donijelo indeks korisnosti 36.

Novi rekord ABA lige po broju navijača

Navijači Partizana oborili su novi rekord po broju posećenosti jedne utakmice ABA lige. Peti meč finala između Partizana i Crevene zvezde u „Areni“ prati 22,198 navijača.

Navijači Partizana su na tri vezana meča na domaćem parketu obarali rekorde po broju navijača.

Na zvaničnom Tviter profilu regionalnog takmičenja iznesen je podatak da utakmici između Partizana i Zvezde u „Areni“ prisustvuje 22,198 navijača.

U prvom meču ove serije u Štark areni bilo je 18.324 navijača, u drugom 18.477, a sada su drastično nadmašen taj broj u odlučujućoj utakmici za šampiona regionalne lige.

Ovosezonska finalna serija je najpraćenija u istoriji finala lige jer je borbu za tron uživo pratilo skoro 75 hiljada gledalaca.