Penali „presudili“ – Španija je u polufinalu!

11

Španija je u polufinalu Evropskog prvenstva, nakon pobjede nad Švajcarskom 3:1 poslije penala.

U regularnom dijelu bilo je 1:1 (0:1), golova u produžecima nije bilo, pa su penali riješavali ko će u polufinale.

Na penalima bilo je 3:1. Protivnik Španiji u polufinalu biće pobijednik meča između Belgije i Italije.

Španija je odmah došla do prednosti poslije prve akcije.

Na odbijenu loptu poslije kornera natrčava Đordi Alba, šutira, pogađa Zakariju, koji skreće loptu iza leđa Jana Zomera i Španija je povela u osmom minutu.

To je bio deseti autogol na ovom Evropskom prvenstvu, što je više nego na svim ostalim prvenstvima od 1960. do 2016. godine.

Već od tog trenutka, Španija je željela da „udavi“ ovu utakmicu i da kroz posjed lopte čuva prednost.

Osim udarca Kokea preko gola iz slobodnog udarca u 20. minutu, nisu imali više nijednu priliku u prvom poluvremenu.

Švajcarska je bila nemoćna i bezidejna, ali imali su dva pokušaja glavom poslije kornera.

U oba navrata lopta je išla preko gola, a gađali su Akanđi i Vidmer.

Na kraju prvog poluvremena Španija je bila sigurna i imala je 1:0, kao i 70% posjed lopte, pa je jasno kako se odvijala utakmica.

Prvu priliku u drugom poluvremenu imao je strijelac autogola Zakarija.

Gađao je glavom u 58. minutu, ali je lopta otišla tik pored lijeve stative. Mogao je da se iskupi.

Unai Simon se istakao u 64. minutu, kada je odbranio odličan pokušaj Zubera, a onda stiže i izjednačenje.

Na asistenciju Frojlera, Đerdan Šaćiri pogađa u 68. minutu za 1:1.

Švajcarska u 77. minutu ostaje sa igračem manje, pošto je asistentu kod gola Flojleru, Majk Oliver pokazao direktan crveni karton.

Bio je to veoma oštar start sa dvije noge.

Do kraja nije bilo uzbuđenja, pa je utakmica otišla u produžetak.

U prvom produžetku junak Švajcarske, koja je igrala sa igračem manje, bio je Jan Zomer sa tri fantastične odbrane.

Prvo je odbranio nezgodan udarac Albe, pa šut Morena sa pet metara i onda šut Ojrazbala sa ivice kaznenog.

Gotovo da nisu prelazili na protivničku polovinu, ali su izdržali prvih 15 minuta.

Još nekoliko dobrih odbrana u drugom produžetku imao je Zomer, Švajcarska je izdržala i gledali smo penale.

Prvi penal promašio je Buskets, pošto je u prvoj seriji pogodio stativu!

Pogodili su Olmo i Gavranović, a onda je Unai Simon odbranio Šeru na kraju druge serije i Španije se vratila.

A onda ponovo Zomer – brani penal Rodriju na startu treće serije. Odgovorio je Unai Simon istom odbranom kao i Šeru za pravu ludnicu, pa je poslije treće serije ostalo 1:1.

Moreno je bio siguran na startu četvrte serije za 2:1, pa je Vargas šutnuo preko gola i Španija je imala meč loptu.

Ojarzabal pogađa za 3:1 i šalje Španiju u polufinale.