Portugal do vrha napunio mrežu Švajcarske za plasman u četvrtfinale

48

Reprezentacija Portugala savladala je Švajcarsku sa 6:1 (2:0) i plasirala se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva.

Naredni rival biće im Maroko koji je izbacio Španiju nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca.

Portugal je stigao do ubijedljive pobjede protiv Švajcarske. Čini se da je Ronaldo na klupi najviše pojačao Portugalce, ipak odigrao je posljednjih 20 minuta.

Bez njega ekipa je djelovala kompaktnije i uspjela je da do vrha napuni mrežu rivala. Švajcarska nije uspjela da nađe dobitnu formulu da se suprotstavi protivniku, jedino što je uspjela je da postigne počasni pogodak.

Obje selekcije su ušle u meč izuzetno oprezno. Igralo se uglavnom između dva šesnaesterca. Čekala se greška rivala, ali nije bilo izglednijih prilika.

U ovakvoj igri bolje se snašao Portugal i poveo je u 17. minutu. Lopta je u kaznenom prostoru sa lijeve strane došla do Ramosa koji je pravim projektilom sa oko šest metara zabio loptu pod prečku gola Zomera.

Švajcarci nisu uspjeli da se oporave poslije primljenog gola, nedugo potom, jedino su zaprijetili preko Šaćirija iz slobodnog udarca.

Portugalci su nastavili sa svojom igrom, prijetili su iz kontri i polukontri. U 33. minutu udvostručili su prednost. Poslije kornera, Pepe je odlično skočio između dva odbrambena igrača i glavom pogodio mrežu Zomera.

Do odlaska na odmor bilo je još nekoliko prilika na obje strane, ali rezultat je ostao nepromijenjen.

U 52. minutu Gonzalo Ramos se ponovo upisao u strijelce. Veći dio posla odradio je Dalo, koji je sjajno uposlio Ramosa na ivici peterca, a ovaj je preciznim udarcem poslao loptu u mrežu.

Nakon dva gola Gonzalo Ramos je zabilježio i asistenciju u 56. minutu. Dodao je Gereiri koji sjajnim udarcem matirao Zomera.

Švajcarci su uspjeli da postignu gol dva minuta kasnije. Poslije kornera lopta se odbila do Akadžija koji je proslijedio u mrežu.

Svaku nadu rivala Portugalci su ugasili u 67. minutu. Svoj treći gol na meču postigao je Gonzalo Ramos. Feliks ga je odlično uposlio u kaznenom prostoru a ovome nije bilo teško da ponovo smjesti loptu u mrežu.

Od 73. minuta i Ronaldo je bio na terenu, uspio je i da postigne gol, ali je poništen zbog ofsajda.

Tačku na ovaj duel stavio Rafael Leao u drugoj minutu nadoknade kada je sjajnim lob udarcem poslao loptu u gol – 6:1.

Portugal će u četvrtfinalu igrati protiv Maroka. Duel je na progamu 10. decembra.