Portugal siguran protiv Urugvaja za plasman u osminu finala

28

Reprezentacija Portugala savladala je Urugvaj sa 2:0 (0:0) u meču drugog kola Grupe H. Portugalci su ovom pobjedom obezbijedili plasman u nokaut fazu takmičenja.

Portugal je želio osvjetu za poraz u osmini finala prošlog svjetskog prvenstva i uspio je u svojoj namjeri, istom mjerom. Ne baš sjajna fudbalska predstava, pogotovo u prvom dijelu igre. Ipak, u drugom dijelu igre nisu izostali golovi, oba u mreži Urugvaja. Portugalci su bili taman toliko bolji koliko im je bilo potrebno da savladaju odlični Urugvaj i otežaju mu put do osmine finala.

Nezanimljiva fudbalska predstava u prvom poluvremenu. Igralo se uglavnom između dva kaznena prostora sa dosta faulova na sredini terena čime se seckala igra. Portugal je više napadao, stvarao šanse, ali bez uspjeha.

S druge strane Urugvaj se uglavnom branio. Ipak najbolju priliku, ako ne i jedinu pravu, imao je Urugvaj nakon solo prodora Bentakura koji se pravim slalomom prošetao kroz odbranu rivala, izašao je sam ispred golmana Koste koji je u situaciji jedan na jedan izašao kao pobjednik.

Do kraja poluvremena još nekoliko polušansi, ali nije bilo promjene rezultata.

Bolju igru u drugom poluvremenu Portugal je materijalizovao u 54. minutu. Akcija je išla po lijevoj strani Fernandens je centrirao, a Ronaldo se odlično izvukao i zasmetao protivničkom golmanu.

Nakon primljenog gola Urugvaj je preuzeo inicijativu. Prešao je u napad po svaku cijenu. Ređale su se prilike pred golom rivala. Portugalci su prijetili iz kontranapada, kad god im se ukazala prilika.

Nedugo zatim Portugalci su uspijeli da se oslobode pritiska, a igra se rasplamala. Velika borba za svaki pedalj terena, puno trčanja i pasova, stvoreno je dosta prilika pred oba gola, ali bez realizacije.

Najbolju priliku za Urugvaj u drugom dijelu igre imao je Maksi Gomez u 75. minutu. Sjajnim udarcem sa oko 17-18 metra pogodio je stativu gola Koste.

U finišu susreta dosuđen je penal za Portugaliju nakon asistencije VAR-a. Himenez je igrao rukom u šesnaestercu. Suguran sa „kreča“ bio je Fernandes, igrao se drugi minut nadoknade.

Do kaja susreta bilježimo još dva pokušaja Bruna Fernandesa. Prvi je golman Ročeta uspeo da odbrani. Drugi put Bruno je pogodio stativu.