Putin: Evropa ne može biti kredibilan posrednik u pregovorima sa Kijevom

1
Foto: kremlin.ru

Ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio je da Evropa ne može biti kredibilni posrednik u pregovorima o Ukrajini sve dok otvoreno podržava jednu stranu u sukobu.

Putin je istakao da svaki posrednik mora biti neutralan da bi mu obje strane vjerovale.

Naveo je da Moskva nikada nije rekla ne kontaktima sa predstavnicima EU, ali da je sticanje povjerenja teško kada evropski lideri govore o „nanošenju strateškog poraza Rusiji“.

Putin je ukazao na energetske probleme Evrope, rekavši da je bivši njemački kancelar Gerhard Šreder pomogao u izgradnji infrastrukture koja je Njemačkoj omogućila pristup jeftinim ruskim zalihama.

On je rekao da ruska kontrola nad regionom Donbasa ne protivrječi postizanju dogovora o ukrajinskom sukobu.

– Kontrola cijelog regiona Donbasa i zaključivanje dogovora ne protivrječe jedno drugom – rekao je Putin na sastanku sa rukovodstvima svjetskih novinskih agencija na marginama Međunarodnog ekonomskog foruma u ​​Sankt Peterburgu.

On je naglasio da ruske trupe svakodnevno napreduju duž cijele linije kontakta.