Rajčević: Naučnotehnološki park – mjesto gdje ideje postaju poslovni poduhvati

44
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Srđan Rajčević rekao je da je budžet resornog ministarstva za ovu godinu za oko milion KM veći nego za prošlu, te da će sredstva prevashodno biti usmjerena na jačanje kapaciteta Inovacionog centra Banjaluka, koji će imati značajnu ulogu u uspostavljanju Naučnotehnološkog parka.

Rajčević je rekao da ovogodišnji budžet iznosi oko 15,5 miliona KM, te da su planirana i uvećana sredstva za Agenciju za visoko obrazovanje za redovni program rangiranja visokoškolskih ustanova, kao i za podršku sistemu besplatnog školovanja za redovne studente.

Naučnotehnološki park – predvodnik ostvarivanja ekonomije zasnovane na inovacijama i znanju

– Uspostavljanje Naučnotehnološkog parka jedan je od najvažnijih projekata čiju realizaciju očekujemo ove godine, jer je to prvi park ove vrste u Republici Srpskoj i BiH. Plan je da to bude mjesto na kojem ideje postaju poslovni projekti, odnosno poslovni poduhvati – rekao je Rajčević u intervjuu Srni.

On je istakao da će to biti mjesto na kojem će doći do spoja mladih, koji su nosioci inovativnih ideja, sa potencijalnim domaćim i stranih investitorima, koji će pomoći da se te ideje realizuju.

– Takođe, plan je i da to bude mjesto gdje će se ostvariti i efektivna saradnja između naučnoistraživačke zajednice oličene u akademskom osoblju Univerziteta u Banjaluci i privrede, odnosno stranih i poslodavaca iz Srpske – pojasnio je Rajčević.

On je podsjetio da je krajem prošle godine potpisan i Memorandum o strateškom partnerstvu između Ministarstva i Naučnotehnološkog parka u Beogradu, koji je time postao strateški partner resornom ministarstvu u procesu izgradnje Naučnotehnološkog parka u Banjaluci, te se obavezao da pruža svoju savjetodavnu pomoć u tom procesu.

– Već imamo obrise našeg parka, jer smo u fazi izbora projektanta, kojeg će obezbijediti UNDP kroz grantovska sredstva i koji će nam na taj način pružiti značajnu logističku i finansijsku podršku u ovom procesu – rekao je Rajčević.

On je napomenuo da je jedan dio infrastrukturne tog naučnotehnološkog parka predviđen da omogući infrastrukturne uslove za buduće inovatore, odnosno buduće preduzetnike.

– Očekujemo da će građani Srpske ubrzo osjetiti koristi formiranja Naučnotehnološkog parka u Banjaluci, koji treba da bude predvodnik ostvarivanja ekonomije, koja će biti zasnovana na inovacijama i znanju. Riječ je o ekonomiji digitalnog doba, odnosno nove razvojne perspektive za Republiku Srpsku – rekao je Rajčević.

Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Ove godine novi Zakon o informacionoj bezbjednosti

U oblasti informacionih tehnologija, kaže Rajčević, veliki značaj ima projekat „e-beba“ koji je uspješno realizovan prošle godine, koji je omogućio roditeljima da odmah po rođenju djeteta dobiju njegove statusne dokumente na kućnu adresu u roku od 48 časova, te da se očekuje i da će u ovoj godini biti pokrenut i novi investicioni ciklus u domenu elektronske uprave.

– Očekuju nas i nova zakonska rješenja iz ove oblasti, ali i novi zakon o informacionoj bezbjednosti, a što, bez sumnje, Republiku Srpsku može da izdvoji od ostatka regiona – rekao je Rajčević.

On smatra da je vrijeme pogodno za tako nešto, odnosno za veću investiciju u ovu oblast, s obzirom da je to jedna od najznačajnijih grana IT industrije.

Rajčević je napomenuo da se unutar evropskog digitalnog tržišta trenutno očekuje popunjavanje 500.000 pozicija u ovoj industriji koje su u vezi sa informacionom bezbjednosti.

– Postoji velika potražnja za ovim profilima i mislimo da Srpska može biti začetnik nove ideje razvoja bazirane na principima u ovoj oblasti. Već sam razgovarao sa potencijalnim stranim investitorima koji imaju razvijenu kibernetičku industriju i koji žele da na teritoriji Srpske otvore svoje proizvodne pogone i edukativne resurse i nadam se da ćemo u ovoj godini moći da stvorimo pogodno tlo za takvu vrstu investicija – rekao je Rajčević.

Ove godine rangiranje visokoškolskih ustanova

Kada je riječ o oblasti visokog obrazovanja, on je istakao da jedan od važnijih projekata paniranih za ovu godinu jeste rangiranje visokoškolskih ustanova.

– Riječ je o uspostavljanju referentne liste koja se bazira na kvalitetu visokoškolskih ustanova u Srpskoj, a koja će poslužiti poslodavcima prilikom izbora radnika, sa kojim i kakvim predznanjem dolaze – rekao je Rajčević.

On je izrazio zadovoljstvo projektima realizovanim u prethodnom periodu u oblasti visokog obrazovanja, te napomenuo da su donošenjem zakonskih rješenja iz ove oblasti napravljeni značajni iskoraci ka naprijed po pitanju uspostavljanja standarda kvaliteta.

Rajčević je naveo da je osnovana i Komisija za suzbijanje negativnih pojava u oblasti visokog obrazovanja, koja će kontrolisati sve visokoškolske ustanove u Republici Srpskoj i na osnovu toga preduzeti određene mjere tamo gdje se ispostavi da se radi mimo Zakona o visokom obrazovanju i Zakona o obezbjeđenju kvaliteta u visokom obrazovanju.

– Spreman sam da na osnovu tih nalaza potpišem rješenje čak i o obustavi rada i oduzimanju licence visokoškolskoj ustanovi koja ne ispunjava zakonom propisane uslove – rekao je Rajčević.