Razočaranje – Jokić nije mogao sam, Italija zasluženo u četvrtfinalu

58

Košarkaši Italije savladali su Srbiju sa 94:86 i plasirali se u četvrtfinale Evropskog prvenstva. Italijani će u borbi za polufinale igrati protiv Francuske.

Srbija je vodila sve dok u trećoj četvrtini selektor Italije Poceko nije isključen. To je Italijanima ulilo dodatnu energiju, prave preokret i u posljednjoj četvrtini stiču nedostižnu prednost. Košarkaši Srbije su previše tražili Jokića, koji je pogađao, ali nije mogao sam. Na kraju zaslužena pobjeda rivala i plasman u četvrtfinale.

Italijani nešto sigurniji na startu meča. Nakon što je Kalinić otvorio meč dvojkom, rival dolazi do prednosti od tri poena. Srpski košarkaši su zategli odbranu, uslijedila je serija naše ekipe od 12:0 i rezultatski preokret.

Srbija potom dolazi do maksimalnih plus jedanaest, 20:9. Do kraja perioda rival uspjeva da priđe na plus osam, 28:20.

Jokić je dominirao u drugom periodu, s druge strane, Meli trojkama sprečavao Srbiju da ostvari veću prednost. Ipak naši uspjevaju da dođu do plus 14 poena.

Izlaskom Jokića sredinom perioda, rival uspjeva da se vrati u meč. Polako se topila prednost Srbije i rival u finišu prilazi na tri poena zaostatka – 46:43. Micić je potom pogodio trojku, rival ne koristi posljednji napad i Srbija je na poluvremenu vodila sa šest razlike.

Jokić je vodio naše u prvom poluvremenu sa 19 poena i sedam skokova, Micić je ubacio 11, a Kalinić i Marinković po šest. Kod Italijana Fontekio i Meli su ubacili po 13 poena.

Nastavak je donio veliku borbu. U prva skoro dva minuta nije bilo koševa, onda je Kalinić ubacio trojku, u narednom napadu i Jokić pogađa za tri. Italijani se ne predaju, odgovaraju mini-serijom i ponovo prilaze na minus četiri.

Potom je Poceko zaradio drugu tehničku grešku pa je morao da napusti halu.

Isključenje selektora kao da je probudilo rivale, preokreću rezultat i ukupnom serijom 9:0 prelaze u vođstvo. Seriju rivala prekida Marko Jagodić Kuridža – trojkom. Potom je Jokić bio, poslije tri trojke Spisua, siguran sa linije slobodnih bacanja i u posljednji period ušlo se pri vođstvu naše selekcije – 68:66.

Posljednji period doneo je žestoku borbu pod oba obruča. Čvrste odbrane na obje strane – Italijani se bolje snalaze i dolaze do tri poena prednosti, 71:68.

Nastavili su Italijani da dalekometnom paljbom povećavaju prednost, vezali su nekoliko trojki i odlijepili se na plus 12, bilo je čak 82:70.

Sevnula je trojka Jokića sa skoro pola terena uz faul. Srbije tada prišla na plus osam. Jokić je nastavio da pogađa i drži priključak, ali to nije pomoglo. Žestokom odbranom Italijani su uspjeli da poremete naš napad, tako da je centar ostao jedina opcija.

Dva i po minuta prije kraja rival je imao plus od 10 poena, 86:76. Srpski košarkaši u posljednji minut ulaze sa sedam poena zaostatka. Italijani nam nisu dozvolili da se vratimo, na kraju pobjeda rivala rezultatom 94:86.

Najefikasniji kod Italijana bio je Spisu sa 22 poena, šest trojki, pratio ga je Meli sa 21, a Fontekio je ubacio 19. U našoj ekipi Jokić je imao učinak od 32 poena 13 skokova i četiri asistencije. Micić je dodao 16, a Kalinić 12.