Samba u Kataru – Brazilci za 35 minuta preslišali Južnu Koreju

39

Fudbaleri Brazila pobedili su reprezentaciju Južne Koreje 4:1 u osmini finala Svjetskog prvenstva u Kataru.

Inspirisanim i razigranim brazilskim fudbalerima 35 minuta bilo je dovoljno da postignu četiri gola i praktično već poslije prvog poluvremena zakažu duel sa Hrvatskom u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva u Kataru.

Korejci u prvih pola sata fudbala nisu imali ideju kako da pariraju raspoloženim Brazilcima, koji su se u prvom poluvremenu igrali fudbala, ali ne nauštrb efikasnosti – šest puta su šutnuli u okvir gola protivnika i četiri puta se radovali.

Mogao je Brazil da ima i ubjedljiviju prednost poslije prvog dijela igre, ali je golman Sung odlično reagovao u dva navrata, mada bi vjerovatno još jednom vadio loptu iz mreže da se Paketa nije poigravao i pokušao atraktivno da okonča jednu od brojnih lijepih akcija svoje ekipe.

Brazilci su poveli već u sedmom minutu – Rafinja je sa desne strane poslao loptu na peterac, prošla je pored dva brazilska fudbalera, ali je prevarila Korejce i stigla do potpuno samog Vinisijusa, koji je imao vremena da primiri loptu, namjesti se i precizno nanišani mrežu.

Samo četiri minuta kasnije Rišarlison je fauliran u kaznenom prostoru rivala. Vu Jung Đung je bio neoprezan, a sudija Turpan nije imao dilemu. Pokazao je Francuz na bijelu tačku, a Nejmar je bio precizan, pa je postao treći brazilaski fudbaler u istoriji koji je postigao gol na tri različita prvenstva svijeta. Pre njega isto su učinili samo Pele i Ronaldo.

U 29. minutu bilo je 3:0 – ušetali su se Brazilci u gol kao na malom fudbalu. Rišarlison je u začetku akcije prvo žonglirao glavom, a onda je prelijep dupli pas sa Tijagom Silvom rutinski pretvorio u svoj treći gol na Svjetskom prvenstvu u Kataru.

Nije djelovalo da će moćni i inspirisani Brazilci posljednji pogodak postići u 35. minutu, ali ispostavilo se da je tako – Vinisijus je sa lijevog krila elegantno podigao loptu, na koju je u pravi čas natrčao Paketa i iz prve pogodio mrežu.

Usporili su Brazilci u drugom dijelu igre, čekali su da rutinski utakmicu privedu kraju, pa su glavni junaci drugog poluvremena bili golmani – imali su i Sung i Alison nekoliko odličnih i atraktivnih intervencija.

Ipak, šou im je ukrao rezervista Pek, koji je u 76. minutu prelijepim golom uspio da ublaži poraz Južne Koreje. Izbacili su Brazilci poslije slobodnog udarca loptu iz svog kaznenog prostora, ali je Pek prihvatio i razornim udarcem lijevom nogom, sa više od 20 metara udaljenosti, pocepao mrežu Alisona.

Brazil će u četvrtfinalu Mundijala u Kataru igrati protiv Hrvatske, koja je ranije danas pobedila Japan nakon izvođenja penala.