Ščesni spasao Poljake protiv Saudijaca, Zjelinski i Levandovski donijeli pobjedu

5

Fudbaleri Poljske savladali su Saudijsku Arabiju sa 2:0 (1:0) u meču drugog kola Grupe C na Svjetskom prvenstvu.

Sjajna fudbalska predstava na „Dijamantu Katara“. Saudijci su imali sjajnu podršku sa tribina, napadali stvarali šanse, ali je golman Ščesni briljirao na golu i uspio da odbrani sve. Kazna je stigla u vidu dva gola – pogodili su Zjelinski i Levandovski.

Saudijci su bili bolji tokom prvog poluvremena, više su prijetili, ali su bili nestrpljivi u završnici i nisu uspijeli da iskoriste svoje prilike. Znali su odakle im prijeti najveća opasnost, pa su zatvorili Levandovskog. Oko njega stalno je u bloku bilo nekoliko igrača.

Golman Ščesni je briljiljao na golu Poljske, uspio je da neutrališe pokušaje rivala. Poljaci su dugo čekali svoju priliku i dočekali su je u 39. minutu. Levandovski je uspio da iskoristi nepažnju odbrane uposlio je Zjelinskog kome nije bilo teško da plasira loptu u mrežu.

Tu nije bio kraj uzbuđenjima u prvom dijelu igre. U 43. minutu, nakon asistencije VAR-a sudija je pokazao na bijelu tačku. Onda je na scenu ponovo stupio Ščesni, koji je odbranio udarac Al-Dasavrija. Do lopte je prvi stigao Al-Buraikan, ali je golman Poljaka još jednom sjajno intervenisao i spasio svoju mrežu.

Slična slika i u nastavku. Nastavili su Saudijci da napadaju, Poljaci su se povukli i čekali svoju šansu iz kontri i polukontri. Saudici su zaprijetili preko Al-Buraikan, potom su propustili još dvije izgledne prilike.

Uzvratili su Poljaci i u dva minuta dva puta pogodili okvir gola, prvo Milik glavom pogodio prečku, a potom je u šansi bio i Levandovski, ali se ispriječila stativa.

Tačku na ovaj meč stavio je ko drugi do Levandovski i to svojim prvim golom na Svjetskim prvenstvima. Uspio je da iskoristi pad koncentracije u odbrani rivala, oduzeo je loptu, a potom i matirao golmana.

U posljednjem kolu Saudijska Arabija igra protiv Meksika, dok se Poljaci sastaju sa Argentincima.

Večeras se igra drugi meč ove grupe u kome se sastaju Argentina i Meksiko.