Sevilja sedmi put osvojila Ligu Evrope

41

Fudbaleri Sevilje savladali su Romu nakon penala 4:1 i osvojili Ligu Evrope, po sedmi put u istoriji kluba. Nakon produžetaka rezultat je bio 1:1.

Osvajanjem Lige Evrope po sedmi put, fudbaleri Sevilje su postavili novi rekord po broju trofeja u ovom takmičenju.

Sevilja nikada nije izgubila u finalima Lige Evrope i ovoga puta je potvrdila nepobjedivost u ovom takmičenju – 2006. 2007. 2014. 2015. 2016. 2020. i 2023. godina biće zlatnim slovima upisane u anale kluba.

Žoze Murinjo je prvi put poražen u nekom evropskom finalu.

Murinjo je u trenerskoj karijeri osvojio Ligu šampiona sa Portom i Interom, a Ligu Evrope sa Portom i Mančester junajtedom, prošle sezone je sa timom iz Rima trijumfovao u Ligi konferencija.

Ove godine nije uspio da se domogne novog trofeja.

Ekipa Sevilje je bila bolja i koncentrisanija u ključnim momentima igre.

Oprezna igra karakterisala je finalni duel u Budimpešti, fudbaleri obje ekipe bili fokusirani do kraja meča.

Roma je prva stigla do vođstva u 35. minutu golom Paula Dibale i na kraju prvog poluvremena imala je rezultat za trofej.

Međutim, ofanzivna igra Sevilje na kraju prvog i početkom drugog poluvremena krunisana je u 55. minut, kada je autogol postigao Mančini za izjednačenje na utakmici.

Nakon drugog gola intenzitet igre je drastično opao, ali sa velikom opreznošću su igrali fudbaleri obje ekipe.

Finale u Budimpešti je bilo iscrpsljujuće, fudbaleri su odigrali bezmalo 150 minuta, kada se uračunaju produžeci, ali i ostali dodatni minuti igre.

Na kraju, nakon produžetaka, pobjednika su odlučili penali, a Roma je postigla samo jedan gol, 4:1.

Roma je već jednom poražena u finalu Lige Evrope, 1991. godine od Intera.

Sledeće sezone Sevilja će igrati u Ligi šampiona, mjesto među elitom evropskog fudbala izborila je kao pobjednik Lige Evrope za sezonu 2022/2023.