Šmitov udar na budžet stanovništva Srpske: Šta se krije iza ironičnog obraćanja „poštovani građani“?

0
Foto: REUTERS/Dado Ruvić

Za koji dan biće pune četiri godine kako Bavarac Kristijan Šmit „rovari“ po BiH, ugnjetava institucije, zvaničnike i narode. Suprotno međunarodnim konvencijama i demokratskim principima i domaćem pravnom poretku, mijenjao je zakone, suspendovao ustave, legitimnim institucijama nelegitiman otimao nadležnosti, diktirao zadaću onima koji su ga slušali.

Posljednji „dekret“ ispisao je i uradak saopštio „obraćajući“ se građanima. Čak ne ni narodima koji po Ustavu tvore BiH. Nepoznavanje ustavne materije ili zla namjera prema modelu sarajevske „građanštine“, tek od naroda i građana „oteo“ je najmanje 220 miliona maraka.

Gdje su pogriješili Šmitovi profesori prava – ustavnog, krivičnog, privrednog, finansijskog, međunarodnog… ili je ipak greška do učenika opijenog lažnim autoritetom i bahatim ambicijama po uzoru na zemljaka iz sredine prošlog vijeka i minhenske pivnice? Odustao je od urlanja i mlataranja rukama. Ne spominje više s prezirom ni „smeće“. Okrenuo je ploču, ali je prevršio mjeru.

– Dobro jutro svim građanima BiH. Odlučio sam djelovati u vašem interesu, u interesu građana – rekao je Šmit.

I odmah uz slatkorječivo „dobro jutro“ zavukao je svoju ruku u tuđi džep. Vaš, naš i javnih preduzeća, 120 miliona maraka koje smo izdvajali kroz putarine i poreze na naftu i naftne derivate, kako bi nam, posredstvom javnih preduzeća za izgradnju i rekonstrukciju, bili vraćeni u vidu kvalitetnijih saobraćajnica, „broker“ Šmit brokerski je odlučio da preusmjeri imaginarnim fondovima na predalekim Kanalskim ostrvima, koje većina državljana BiH ni na geografskoj karti ne zna da pronađe. Valjda je po procjeni njemačkog „brokera“ njihovim saobraćajnicama, više nego našim, izgradnja i rekonstrukcija potrebna.

– Odlučio sam djelovati u vašem interesu, u interesu građana – naveo je Šmit.

Vaš i naš interes poštovani „Šmitovi“ građani nisu veće plate, penzije, stipendije, socijalna primanja… Zna to valjda najbolje „broker“ iz Bavarije. Zato će previsoke kamate, koje plaćamo po osnovu kreditnog zaduženja, preusmjeriti ne za jeftiniji i lagodniji život svih nas, već da bi 50 procenata naroda i građana kada izbornog dana, jednog u dvije godine ode do birališta, moglo da vidi skenere.

I to valjda životno važno „zadovoljstvo“ koštaće najmanje 112 miliona maraka. Toliko je, naime, novca u „skener revoluciji“ poželjela Centralna izborna komisija. Istine radi, od kada je skener-groznica počela da trese CIK i hronične izborne gubitnike, i želja za novcem je rasla. Od 2018. godine i tada dovoljnih 13 miliona maraka, preko 2023, kada je Suadu Arnautović, tadašnjem predsjedniku CIK-a, bilo dovoljno i 30 miliona, ali evra. A sada, eto, iznos je uduplan. Najmanje jer broker Šmit nije precizirao cifru, pa nije ni isključeno da CIK zaželi još koje milionče. A njihov „finansijski savjetnik“ im naknadno želju na isti ili sličan način ispuni.

– To je kao kad bih ja sad raspolagao sa vašim novcem i odlučio da nešto uradim sa vašim novcem. Ko mi je dao to pravo? Dosta toga nije ni na zakonskoj osnovi, a dosta toga nije ni na logičkoj osnovi. A, na kraju krajeva, to je opet pitanje i ljudskih prava koje je mnogo šire od onoga što ovdje vidimo, a to je da neko raspolaže sa nekom imovinom koja nije njegova – pojasnio je ekonomista Aleksandar Ljuboja.

Ljudska prava i slobode, diplomatiju, pravnu državu, evropske vrijednosti i ostale šarene laže, za gotovo četiri godine nelegitimnog mandata, naš trenutni „učitelj“ demokratije nebrojeno puta je pogazio. No, ovaj put je kidisao i na fiskalni i na monterni sistem.

– S obzirom na to da nema monetarne suverenosti, a on se jedini petlja u odluke rezervna sredstva Centralne banke, s obzirom na to da sada i fiskalni suvereitet podriva, ova zemlja je zemlja bez ikakve šanse – izjavio je predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Nikola Špirić.

Iz džepova naroda šansu je zato „pružio“ sumnjivim fondovima sa Kanalskih ostrva. I, naravno, svom valjda slučajno „mezimčetu“ – CIK-u, kojem je, kroz izmjene Izbornog zakona, prije samo godinu poklonio autonomiju kakvu srodne komisije u demokratskim zemljama ni približno nemaju.

Sada je spreman da zemlji u kojoj još caruje nepismenost „brokeriše“ savremenu izbornu tehnologiju, kakvu ni razvijene evropske države ne posjeduju. Jer ne treba zaboraviti da od zemalja Unije niti jedna, u mjeri u kojoj to Šmit sada eksperimentalno želi, nije „osavremenila“ svoj izborni proces. Ustavni sud matične mu Njemačke čak je neustavnim proglasio i zbog zloupotreba zabranio sofisticirane uređaje u izbornom procesu, i birače vratio na papir i običnu olovku.

Akademici nude rješenje za stopiranje Šmitovog finansijskog eksperimentisanja.

– Kako su tu u pitanju finansije znate, važno je da Republika Srpska više ne uplaćuje u budžet BiH. To je jako važno – rekao je član Srpske akademije nauka i umetnosti Kosta Čavoški.

Prijedloga za uzvraćanje udaraca „brokeru“ i njegovim „mezimcima“ ima još. Manje ili više oštrih i rigidnih. Vlast u Federaciji, već svikla na pokornost raznim mešetarima, kolonizatorima i narko-kartelima, ni ovaj put se ne buni. A dok zavničnici Srpske ne uzvrate, poštovani Šmitovi građani, umjesto dobrog jutra ostaje vam nemirna noć.