Srbija spremna za Mundijal, pet golova u mreži Bahreina

60

Fudbaleri Srbije savladali su Bahrein rezultatom 1:5 u posljednjoj proveri pred Svjetsko prvenstvo u Kataru.

„Orlovi“ su igrali bez Aleksandra Mitrovića, Filipa Kostića i Saše Lukića, ali to nije bio problem u jedinom pripremnom meču prije nego što 24. novembra izađu na megdan Brazilu.

Da je sve bilo savršeno – i nije. Srbija je stigla do rane prednosti kada je u osmom minutu efektan pogodak direktno iz slobodnog udarca postigao kapiten Dušan Tadić, njegov 19. u dresu nacionalnog tima.

Tome je prethodila neprijatna situacija kada se protivnički igrač nekontrolisano zakucao u Nemanju Gudelja koji se našao na zemlji u bolovima. To nije bila jedina takva situacija, nekoliko puta je fauliran i Sergej Milinković-Savić, ali ono što je najvažnije jeste da je nakon ovog meča očuvan postojeći zdravstveni bilten.

Nakon faula nad Gudeljem, loptu je namjestio Tadić i na maestralan način zatresao mrežu domaćina.

Očekivalo se da će Piksijevi izabranici u nastavku izaći lako na kraj sa autsajderom, ali selekcija iz Persijksog zaliva se odlučila da ne vadi bijelu zastavu prije vremena. Naprotiv, uslijedio je period igre u kom su u najmanju ruku bili ravnopravni.

Ne da su ulazili Bahreinci u stopostotne šanse, ali su visokim presingom i sa nekoliko atraktivnih poteza pokazali da znaju da igraju fudbal. Za sve ostalo su se postrale stare boljke srpskog fudbala. Prvi put kada je domaćin ušao u srpski šesnaesterac, napravljen je penal. Stefan Mitrović nije na vrijeme sklonio nogu, a arbitar iz Saudijske Arabije je pokazao na jedanaesterac. Precizan iz istog je bio Jusuf Hilal i tako je već u 14. minutu donio izjednačenje.

Nije Srbija blistala do kraja prvih 45 minuta, teško je stizala do šansi, a najbolju je propustio Luka Jović minut prije kraja regularnog dijela kada je propustio da iskoristi centaršut na ovom meču sveprisutnog Filipa Mladenovića.

Sve se mijenja u nastavku kada u igru ulazi Dušan Vlahović i sa svojim imenjakom Tadićem pravi dar-mar protivniku. Aklimatizovao se nekih četiri-pet minuta, a onda u samo nešto više od minuta najprije asistirao kapitenu „orlova“, a potom se i sam upisao za ekspresna dva gola u mreži protivnika. Oba nakon veoma lijepih akcija.

Vidjela se bojazan kod srpskih fudbalera između straha od povrede i želje da se dođe do rezultata čak i u ovakvom meču. Ponovo je nakon brza dva gola nastupio sušni period u kom su otaljavali prostor.

Mirovali su sve do nekih 15 minuta pred kraj kada je nastupio posljednji talas koji je trajao do posljednjeg sudijskog zvižduka. Prilike je imao Mladenović, potom je Jović pogodio prečku, a onda se upravo lijevi bek Legije ispravio za svoj promašaj i još jednim izuzetno preciznim centaršutom pronašao Filipa Đuričića kojem je ostalo samo da se „pokloni“ i postigne peti gol u dresu nacionalnog tima.

Mučio se i Jović čitav meč, ulazio u bezbrojne ofsajde, ali se i njegov trud isplatio samo dva minuta kasnije kada postiže svoj jubilarni 10. i peti gol Srbije na ovom meču kojim je postavio konačan rezultat.

Izabranici Dragana Stojkovića nisu igrali ne samo u najjačem sastavu, već i oni koji su igrali su uneli manje od 50 odsto svojih mogućnosti i opet stigli do rezultata. Ono što je važnije od toga, jeste da su svi ostali zdravi i nadamo se da će biti tako i kroz šest dana.

Tada će Srbija otvoriti svoje učešće na Mundijalu protiv Brazila, a potom slijede utakmice sa Kamerunom (28.11) i Švajcarskom (2.12).