Srbija pobjedom nad Crnom Gorom došla nadomak plasmana na Evropsko prvenstvo

12

Fudbaleri Srbije savladali su Crnu Goru 3:1 u pretposljednjem kolu kvalifikacionog ciklusa za Evropsko prvenstvo i u narednom duelu protiv Bugarske biće im dovoljan i remi za nastup na šampionatu Evrope 2024. godine u Njemačkoj.

Srbija je upisala četvrti trijumf u Grupi G, a od toga dva puta su savladali selekciju Crne Gore u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.

Fudbalere Srbije očekuje duel posljednjeg kola kvalifikacija protiv Bugarske 19. novembra u kome će „orlovima“ bod, tj. remi biti dovoljan za plasman na šampionat Evrope.

Izabranici selektora Dragana Stojkovića smireno su započeli duel protiv Crne Gore i u jednoj od akcija, već u devetom minutu stigli do vođstva.

Aleksandar Mitrović, najbolji strijelac u istoriji reprezentativnog fudbala, donio je prednost Srbiji nakon odlične solo akcije koju je krunisao atraktivnim golom šutnuvši loptu sa desne strane šesnaestercaspoljnim delom stopala.

U uvodnim minutima igre Srbija je kontrolisala igru na terenu i inicirala akcije, Crna Gora je uglavnom pratila razvoj dešavanja, ali i disciplinovanom odbranom pokušavala da dođe do kontranapada.

Međutim, nije bilo dovoljno hrabrosti u redovima Crne Gore da igrači naprave prevagu na terenu i da preuzmu inicijativu.

Krilni fudbaleri Srbije pokretali su akcije, a Aleksandar Mitrović pomno je motrio na dešavnja na sredini igrališta.

Crna Gora je stigla do izjednačenja nakon greške u dodavanju Filipa Mladenovića na protivničkoj polovini, poslije čega je uslijedila tranziciona akcija u kojoj je Stevan Jovetić, najbolji strijelac svog nacionalnog tima, postigao 32. gol u karijeri za reprezentaciju i izjednačujući na meču protiv Srbije.

Do kraja poluvremena bilo je sporadičnih akcija na obje strane terena, ali bez velikih prilika. Bilo je i grešaka u primopredaji lopte, kao i brzopletih rješenja u oba tabora.

Nakon petnaestominutne pauze, selektor Stojković je sve karte bacio u napad. Sergej Milinković Savić i Filip Kostić su zaigrali, a iz igre su izašli Ivan Ilić i Filip Mladenović što je dodatno doprinelo ofanzivnoj igri „orlova“.

Srbija je odličnu akciju krunisala u 74. minutu meča u kojoj su učestvovali Saša Lukić, Sergej, Dušan Tadić i napadač Aleksandar Mitrović koji je postigao treći pogodak, svoj drugi na meču, a ujedno i 57. gol u karijeri za nacionalni tim.

Konfuzna Crna Gora je loše reagovala nakon primljenog gola, nije bila odlučna hoće li krenuti napred ili će se pak braniti. Srbija je bila odlučnija u važnim trenucima igre i stigla do trećeg gola, strijelac je bio Dušan Tadić u 77. minutu.

Do kraja meča, fudbaleri Srbije bili su promišljeni u dodavanjima, direktni na lopti i puni samopouzdanja trijumfalno su završili duel.

U drugoj utakmici Grupe G Litvanija i Mađarska odigrale su 2:2.

Meč Srbija – Bugarska biće odigrana 19. novembra u Leskovcu kada će biti poznati hoće li se Srbija plasirati na šampionat Evrope prvi put od samostalnosti i 24 nakon posljednjeg nastupa pod imenom SR Jugoslavija.