Srbija poslije drame savladala Tursku i napravila veliki korak ka Mundobasketu

30

Poslije velike drame i 40 minuta bespoštedne borbe, Srbija je savladala Tursku 77:76 i približila se plasmanu na Mundobasket, koji će se sljedeće godine održati u tri azijske zemlje.

„Orlovi“ nisu blistali na utakmici u „Pioniru“, daleko od toga, ali su pokazali visok nivo požrtvovanosti, koji je na kraju, uz određenu dozu sreće, doneo veliki trijumf.

Tokom svih 40 minuta viđena je velika borba, sa mnogo fizičkog kontakta, a u takvoj igri teško je bilo uhvatiti određeni ritam.

Duel je počeo neočekivano efikasno, prvu dionicu Srbija je dobila 24:21 i to zahvaljujući seriji od 10:0 kojim je zaustavljen dobar početak gostiju.

Činilo se u drugoj četvrtini da Srbija ima kontrolu nad utakmicom. „Orlovi“ su u jednom trenutku došli do 8 poena prednosti, ali Turska u finišu prvog poluvremena pravi seriju kojoj odlazi na veliki odmor sa samo tri poena minusa.

Nekoliko preokreta viđeno je u trećoj dionici. Turska je uspjela da povede prvi put na meču, ali su „orlovi“ ponovo uspjeli da pobjegnu na sedam poena prednosti.

Ipak, Turska još jednom uzvraća i u posljednju četvrtinu ušlo se sa nerješenim rezultatom – 54:54.

Turska je bolje ušla u posljednjih 10 minuta i na krilima Skotija Vilbekina došla do vođstva. Jedina svijetla tačka u ekipu Srbije u tim momentima bio je Dušan Ristić, koji je ubacio tri trojke (ukupno 4/4 na meču) i sam držao „orlove“ u igri.

Vilbekin se radpucao, djelovalo je kao da ne može da promaši, pa Turska na sredini posljednje četvrtine dolazi do +4.

Ipak, uslijedila je vjerovatno i ključna serija srpskog tima od 7:0, koja je ulila određenu dozu samopoudanja, ali je Turska još jednom povela u pretposljednjem minutu meča.

Gudurić je bio precizan sa linije za slobodna bacanja, na drugoj strani Vilbekin je bio neprecizan sa penala, pa se svelo na posljednju odbranu „orlova“.

Vilbekin je uzeo loptu držao je do posljednje sekunde meča i pokušao flouter preko tri srpka igrača. Lopta je završila na obruču, a sirena je oglasila veliku pobjedu Srbije.

Marko Gudurić bio je najefikasniji u pobjedničkom timu sa 18 poena, Dušan Ristić je dodao 10, a Ognjen Dobrić 11. U timu Turske istakli su se Skoti Vilbekin sa 22 i Onuralp Bitim sa 18 poena.

Ekipa Svetislava Pešića sada se nalazi u odličnoj situaciji, dva kola prije kraja, drži drugo mjesto na tabeli, a Turskoj je pobjegla na dvije pobjede prednosti.

Zahvaljujući pobjedi Grčke u Belgiji 72:70, Srbija ima dvije pobjede prednosti i u odnosu na Belgiju, pa će samo jedan trijumf u preostala dva meča Srbiji biti dovoljan za plasman na Mundobasket.

Posljednja dva meča u kvalifikacijama Srbija igra krajem februara, a protivnici će biti Velika Britanija u Beogradu i Grčka u gostima.