Srbija se namučila, pa „razbila“ Holandiju

45

Košarkaši Srbije pobjedom nad Holandijom počeli su Evrobasket 2022. godine.

Reprezentacija Srbije je rezultatom 100:76 pobijedila selekciju Holandije u prvom meču grupe C Evropskog prvenstva.

Srbija nije imala problema sa žilavim Holanđanina i relativno lako došla do ubijedljive pobjede na startu šampionata.

Vasilije Micić je odigrao nestvarnu prvu četvrtinu u kojoj je razigrao gotovo sve saigrače i zabilježio čak sedam asistencija, dok je Jokić preuzeo ulogu skorera i imao 9 poena za to vrijeme.

Treba spomenuti i bitan momenat kada je selektor Holandije Mauricio Buskalja pozvao prvi tajm-aut, a to je bilo nakon dvije vezane trojke Vanje Marinkovića, obe na asistenciju Micića.

Već sredinom dionice smo vidjeli da Srbija dolazi do dvocifrene prednosti, ali nije smjelo da bude opuštanja jer su u serijama znali da pogode de Jong, Klof i ostali u redovima „Lala“.

Druga četvrtina je bila malo drugačija od prve, ali ne pretjerano jer je Srbija za poluvreme „spakovala“ 51 poen i dozvolila Holandiji 38.

Morao je Pešić da reaguje u dva navrata, pošto su trojke i odlična igra u tranziciji i trčanje u leđa stvorili lake poene, ali je kvalitet aktuelnog vicešampiona Evrope presudio da se na odmor ode sa plus 13.

Čudna je bila ta treća četvrtina. Holanđani su punih 7 minuta bili bez lične greške, igrali dobru odbranu i pogađali otvorene šuteve koji su se pojavljivali u fazi napada.

U jednom momentu je Nikola Jokić potpuno pobesnio na sudije i dobio tehničku grešku nakon žustre reakcije zbog nedosuđenog faula u reketu.

Micić je brzo vezao tri asistencije i neke ukradene lopte i povukao Srbiju u najtežim momentima dionice kada se činilo da će Holanđani uspjeti da zaprijete, a ponovo je Marinković bio taj koji se pojavio sa bitnom trojkom.

Prišli su tada Holanđani na 56:51, ali su izabranici Svetislava Pešića uspjeli da odbiju taj nalet, ne i posljednji put, iako je djelovalo da se neće vraćati poslije trojke Nikole Jokića za 68:54.

Nastavila je Srbija da gazi svojim tempom, a Jokić pred početak finalne dionice imao 19 poena i Micić je već bio na dabl-dabl učinku pa nisu izostali „MVP“ povici sa tribina.

Bilo je lijepe prednosti i opet je ispuštena pa se Holanđani šutevima u ranom napadu, trčanjem u leđa i ostalim „trikovima“ vraća u igru i hvata rezultatski priključak, ali je to bio posljednji napadački talas.

Srbija je pogađala svoje šuteve, kako sa distance tako i iz reketa, pa uz pjesmu navijača ubacuje i „stotku“ za lagani trijumf 100:76.

Najefikasniji je bio Jokić sa 19 poena, dok je 18 ubacio Marinković, a 15 Micić uz 12 asistencija. Na drugoj strani, 28 poena je „spakovao“ Vorti de Jong, a de Vriz je postigao 11.