Tužan kraj marokanske bajke, Francuzi u finalu Mundijala

28

Fudbaleri Francuske pobijedili su reprezentaciju Maroka 2:0 u polufinalu Svjetskog prvenstva u Kataru, pa će branioci titule u finalu igrati protiv Argentine.

Reprezentacija Maroka, prva afrička selekcija koja se plasirala u polufinale Svjetskog prvenstva, nije uspjela da iznenadi i Francusku i još dublje u istoriju utisne trag koji je svakako zauvijek ostavila u Kataru.

Nisu razočarali Marokanci, bili su hrabri, igrali su ofanzivno i dobro oznojili francuske defanzivce i golmana Lorisa, mada nisu ni imali mnogo izbora, pošto su „trikolori“ poveli već u petom minutu meča na stadionu „El Bajt“, na kojem je večeras bio i predsjednik Francuske Emanuel Makron.

Nije se igrao fudbal ni punih pet minuta, a Grizman je sa desnog boka poslao povratnu loptu do Mbapea, koja se poslije blokiranog šuta francuskog napadača odbila do Tea Ernandeza, a on ju je bez poteškoća smjestio u mrežu za 1:0.

Marokanci su neplanirano bili prinuđeni da zaigraju nešto ofanzivije nego obično. U 10. minutu je Unahi odlično šutirao sa dvadesetak metara udaljenosti, ali je Loris dobrom intervencijom sačuvao svoj gol.

Ostalo je Francuzima dovoljno prostora na polovini protivnika, mogli su brzo i do drugog gola, ali Žiru nije imao sreće – štoper Maroka Roman Sais je u 17. minutu loše procijenio lijet jedne dubinske lopte, koja je stigla do Žirua. Snažno je šutirao Francuz iskosa sa lijeve strane, ali je pogodio samo bližu stativu.

Našao se Žiru u izglednoj poziciji i u 36. minutu – Čuameni je pravovremeno uposlio Mbapea, koji je iz nezgodne pozicije provukao loptu pored golmana Maroka, ali je na putu ka mreži zaustavio jedan od defanzivaca. U nastavku akcije stigla je lopta do Žirua, ali je brzopleto i neprecizno šutirao sa penala.

Mogli su Marokanci da naplate promašaje Žirua samo par minuta kasnije. Poslije kornera i velike gužve u kaznenom prostoru, štoper El Jamik je odvažno i atraktivno pokušao makazicama, ali je Loris uspio vrhovima prstiju loptu da gurne do stative, pa je do pauze ostalo 1:0.

Ofanzivno su krenuli Marokanci i u drugom poluvremenu, stegli su obruč oko Lorisovog gola, Francuzi su se povlačili sve bliže krilu svog golmana, ali su uspjeli da se odbrane i, poslije nekoliko izmjena koje je selektor Dešam napravio, riješe pitanje pobjednika u 79. minutu.

Samo minut nakon što je ušao u igru, Kolo Muani je postigao drugi gol za Francusku. Mbape je po lijevoj strani šesnaesterca predriblao trojicu čuvara i šutirao. Blokiran je njegov pokušaj, ali je Kolo Muani mudro ispratio odbitak i smjestio loptu u mrežu.

Možda bi bilo sve drugačije, da nešto ranije Hamdala nije driblao i oklijevao sa udarcem pred golom Francuske nakon što je oduzeo loptu neopreznom Čuameniju. Imali su Marokanci još nekoliko opasnih napada, ali nedostajala je mirnija i odlučnija završnica, a možda i malo sportske sreće.

Francuska će u nedjelju u finalu Mundijala u Kataru igrati protiv Argentine, dok Marokance u subotu očekuje meč za treće mjesto protiv Hrvatske.