Ukrajina poslije drame u četvrtfinalu Evropskog prvenstva

7

Fudbalska reprezentacija Ukrajine posljednji je učesnik četvrtfinala Evropskog prvenstva.

Izabranici Andrija Ševčenka su do najveće pobjede u istoriji stigli golom mladog Artema Dovbika u 121. minutu susreta sa Švedskom (2:1).

U narednoj rundi sastaće se sa Engleskom, u subotu od 21.00 na Olimpiku u Rimu.

Ukrajina je do ove faze stigla kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe i eliminisala favorizovanu Švedsku, koja je u nezgodnoj grupi bila prva.

Djelovalo je da će golovi Zinčenka u 27. i Forsberga u 43. biti jedini i da ćemo gledati penale, međutim, rezervista Dovbik je izbegao ofsajd zamku i matirao Olsena za veliko slavlje svoje ekipe i cijele nacije.

Nakon nešto boljeg početka Švedske, Ukrajina je uspijela da se oslobodi pritiska i preuzme inicijativu.

Bilo je nekoliko udaraca na obje strane, da bi u 27. minutu Ukrajina povela preko Zinčenka.

Djelovalo je da Jarmolenko previše komplikuje, međutim, uspio je da loptu prebaci na drugu stranu, gdje je lijevi bek Sitija drop-kikom pogodio mrežu Olsena.

Koji minut kasnije iz slobodnog udarca je probao Larson da iznenadi Buščana, ali gola nije bilo. Sve do 43. minuta.

Emil Forsberg se izjednačio na listi strijelaca sa Šikom i Ronaldom. Šutirao je lijevom nogom, lopta je zakačila Zabarnog i tako prevarila golmana Ukrajine.

Drugo poluvreme bilo je sadržajnije, a Švedska je bila ta koja je visokim ritmom pokušavala da slomi rivala.

Ipak, stativu u 55. minutu je pogodio Sidorčuk nakon dodavanja Jarmolenka. Odmčah na drugoj strani Šveđani su uzvratili preko Forsberga, istom mjerom, stativom.

Isti igrač je u centru pažnje bio i u 69. minutu, kada je sa ivice šesnaterca pogodio i prečku. Mreže su mirovale do kraja regularnog dijela, te je pobjednik morao da bude riješen poslije produžetaka.

U dodatnih 2×15 minuta veliki šansi gotovo da nije bilo, ali oštrih startova i kartona jeste. Najgore je prošao Danijelson, koji je u 99. minutu zbog neopreznog klizećeg zaradio direktan crveni karton.

Ukrajina je pokušavala da iskoristi brojčanu prednost i na kraju je uspijela, zahvaljujući Dovbiku.