Urugvajci u suzama završili učešće na Mundijalu uprkos pobjedi nad Ganom

31

Reprezentacija Urugvaja pobijedila je Ganu 2:0 u utakmici posljednjeg kola Grupe H Mundijala u Kataru, što nije bilo dovoljno za plasman u osminu finala, pošto je Južna Koreja savladala Portugal, pa će Korejci, uz Portugalce, u nokaut fazu takmičenja zbog većeg broja postignutih golova.

Urugvajci su bili nešto opasniji na samom početku meča, fudbaleri Gane su se organizovano branili, ali su prvi mogli do vođstva.

U 18. minutu pogledao je njemački sudija Zibert snimak i pokazao na bijelu tačku – Džordan Aju je dobro šutirao, Ročet je odbranio, ali je Kudus prvi pokupio odbitak, a golman Urugvaja ga je srušio u kaznenom prostoru.

Andre Aju je izveo kazneni udarac, šutirao je po zemlji, ali je pročitao Ročet u koju stranu treba da se baci.

Osokolio je Ročet odbranom svoje saigrače, pa je samo dva minuta kasnije Nunjez bio u prilici da promeni rezultat. Prebacio je golmana Gane, savladan je već bio, ali je Salisu u posljednji čas sklonio loptu koja je išla ka praznoj mreži.

Ipak, spasa nije bilo u 26. minutu – Suarez je šutirao nakon centaršuta sa desne strane i loše reakcije dvojice defanzivaca Gane, odbranio je Zigi, ali je De Araskaeta odbijenu loptu glavom smjestio u mrežu za 1:0.

Samo šest minuta kasnije De Araskaeta je postigao svoj drugi gol na meču nakon prelijepe akcije Urugvajaca. Suarez je lijepo prebacio loptu na lijevi bok, a fudbaler Flamenga uhvatio sjajan volej.

Gana je zaigrala ofanzivnije u drugom poluvremenu, nisu afrički fudbaleri imali više šta da izgube, stvorili su nekoliko izglednih prilika, ali nisu uspjeli da postignu gol.

Ispostavilo se da i Urugvajci, uprkos vođstvu, moraju svim snagama da krenu ka golu protivnika, pošto je Južna Koreja napravila preokret protiv Portugala.

Pojurili su šokirani Urugvajci u napad, imali nekoliko dobrih šansi, a najbolju je propustio Kavani pred sam kraj meča, kada mu je golman Zigi odbranio zicer.