Vidović: Prijedlog drugog rebalansa budžeta 4,51 milijarde KM

1
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Prijedlog drugog rebalansa budžeta Republike Srpske za ovu godinu iznosi četiri milijarde i 510 miliona KM, kojim je stanovništu usmjereno 477 miliona KM, istakla je danas ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović.

Obrazlažući Prijedlog drugog rebalansa budžeta u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Vidovićeva je rekla da navedeni okvir predstavlja uvećanje od 128 miliona KM, odnosno 2,9 odsto u odnosu na prvi rebalans budžeta za ovu godinu.

– Predloženi drugi rebalans budžeta je za 486 miliona KM viši u odnosu na budžet za ovu godinu, a razlog donošenja drugog rebalansa je usklađivanje prihoda i rashoda – rekla je Vidovićeva.

Ona kaže da je do rasta prihoda, koji su u odnosu na rebalans usvojen u maju ove godine viši za 471 milion KM, došlo zbog značajno visoke inflacije, povećanja koeficijenata raspodjele indirektnih poreza, te povećanja privredne aktivnosti, praćene visokom pokrivenošću uvoza izvozom.

– Od povećanih prihoda, drugim rebalansom je stanovništvu usmjereno 477 miliona KM, izuzev 81,4 miliona KM koji su usmjereni na javne investicije od kojih će građani imati indirektnu koristi – dodala je Vidovićeva.

Ona je navela da ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u ovoj godini iznose 3,77 milijardi, što je uvećanje od 116,8 miliona KM, odnosno 3,2 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

– Poreski prihodi planirani su u iznosu od tri milijarde i 483,3 miliona KM što je više za 3,9 odsto ili 130,8 miliona KM u odnosu na poreske prihode planirane prvim rebalansom budžeta za ovu godinu – dodala je Vidovićeva.

Prema njenim riječima, prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta iznose milijardu i 191,2 miliona KM, što je uvećanje od 40,4 miliona KM ili 3,5 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

– Navedena procjena je usklađena sa dosadašnjim kretanjem prihoda od ovog doprinosa i rastom plata i broja zaposlenih u Republici Srpskoj u ovoj godini – rekla je Vidovićeva.

Ona je napomenula da je Prijedlogom drugog rebalansa budžeta planiran prihod od indirektnih poreza u iznosu od milijardu i 730 miliona KM, što je uvećanje od 56,2 miliona KM ili 3,4 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta.

– Do rasta prihoda od indirektnih poreza došlo je zbog značajnog rasta cijena, te krajnje potrošnje u Republici Srpskoj, što je uticalo na rast koeficijenta raspodjele prihoda od indirektnih poreza za Republiku Srpsku, kao i zbog značajnog oporavka privrede i spoljnotrgovinske razmjene u odnosu na situaciju tokom 2020. i 2021. godine – rekla je Vidovićeva.

Ona je navela da su neporeski prihodi u Prijedlogu drugog rebalansa budžeta Republike Srpske za ovu godinu 285,1 miliona KM, što je umanjenje od 15,3 miliona KM ili 5,1 odsto u odnosu na sredstva planirana prvim rebalansom budžeta Republike Srpske.

Ministar finansija kaže da budžetski rashodi u drugom rebalansu iznose tri milijarde 846,5 miliona KM i viši su od rebalansa za 211,5 miliona KM, a od budžeta za 545,5 miliona KM.

– Rashodi su usmjereni za podršku standardu građana, kako bi se amortizovale posljedice inflacije i ostalih negativnih ekonomskih trendova u svijetu kao što je poskupljenje energenata, a koji su se reflektovali na domaću ekonomiju – rekla je Vidovićeva.

Drugim rebalansom budžeta, kaže ona, povećana su izdvajanja za lična primanja zaposlenih za 79,5 miliona KM u odnosu na budžet Republike Srpske za ovu godinu.

– Za boračke kategorije u Republici Srpskoj drugim rebalansom je povećan iznos za 20,1 milion KM, a uz jednokratnu pomoć od 43,1 milion, ukupno uvećanje u odnosu na budžet je bilo 63,2 miliona KM – rekla je Vidovićeva.

Ona je navela da je novčana pomoć nezaposlenoj djeci poginulih boraca iznosila 3,8 miliona KM i za toliko je povećano izdvajanje rebalansom, a socijalna zaštita je u odnosu na usvojeni budžet viša za 6,5 miliona KM.

Vidovićeva je istakla da je drugim rebalansom obuhvaćena i pomoć mladima u iznosu od 39,4 miliona KM, dok je za roditelje četvoro i više djece koji nisu zaposleni drugim rebalansom usmjereno 12.070.000 KM.

Ona je navela da su javne investicije povišene za 81,4 miliona KM u odnosu na budžet, dok su drugim rebalansom subvencije za privrednike i poljoprivrednike više za 57 miliona KM u odnosu na budžet.