Vučević: Braniti pravo na postojanje, dostojanstvo i slobodu

0
Foto: Borislav Zdrinja/SRNA

Izaslanik predsjednika Srbije Miloš Vučević poručio je da će srpski narod i danas, hrabro i odgovorno, pravnim i diplomatskim sredstvima, braniti svoje pravo na postojanje, dostojanstvo i slobodu.

– Predaja nikada nije bila naša opcija, ali ni mržnja prema drugome nikada nije bila naš put – naglasio je Vučević u Banjaluci na svečanoj akademiji povodom zajedničkog obilježavanje Sretenja – Dana državnosti Republike Srpske i Dana državnosti Srbije.

On je istakao da Srbi, gdje god da žive, pripadaju istom duhovnom i kulturnom prostoru.

– Zato je njegovanje naših odnosa, uz puno poštovanje međunarodnog prava, pravde i mira, naš trajni imperativ – naglasio je Vučević.

On je istakao da se vremena podjela i embarga nikada neće ponoviti.

– Naš odgovor na veštačku izazvanu netrpeljivost i podelu biće mudrost, strpljenje, dostojanstovi istrajnost – rekao je Vučević.

Foto: Borislav Zdrinja/SRNA

On je naveo da i danas srpski narod političkim sredstvima i mudrošću brani svoje pravo da postoji.

– Zato danas, na Dan državnosti, sa punim poštovanjem prema precima i odgovornošću prema potomcima poručujemo – svoju slobodu i pravo na postojanje branićemo mirno, ali odlučno i dostojanstveno – naglasio je Vučević.

On je rekao da se Srbija i Republika Srpska trebaju graditi složno, dostojanstveno i slobodno, te u uvjerenju da je istorija srpskog naroda priča o podvigu, pobijedi i trajanju.

Vučević je naveo da Republika Srpska i Srbija, svjesni koliko je pamćenje temelj identiteta, danas obilježavaju Dan državnosti Srbije i Dan državnosti Republike Srpske.

– Obilježavamo Sretenje Gospodnje, simbol susreta čovjeka sa Bogom, ali i naroda sa slobodom. Na taj dan podignut je Prvi srpski ustanak 1804. godine, a tri decenije kasnije donesen Sretenjski ustav, jedan od najmodernijih u Evropi tog vremena. To je svedočanstvo da srpska težnja ka slobodi nije bila samo oružana, već i državotvorna, pravna i civilizacijska – rekao je Vučević.

On je naveo da je čitava istorija srpskog naroda priča o borbi za slobodu, ta slobodarska nit duboko je utkana u srpski identitet.

– Ona nije politički slogan, ona je istorijsko iskustvo i karakterna odrednica. Neka večno žive Srbija i Republika Srpska, neka nam je srećna i večna sloboda – poručio je Vučević.