
Prijetnje Evropske komisije predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću povodom njegove predstojeće posjete Moskvi 9. maja predstavljaju banditizam i ucjene, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, komentarišući izjavu portparola Evropske komisije Gijoma Mersijea da će Vučićev odlazak u Rusiju otežati pregovore o prijemu Srbije u EU.
– Kakve su to „crne oznake“ koje Zapad daje kao upozorenja? Ovako su se ponašali pirati, tako se ponaša mafija, tako postupaju ucjenjivači i kriminalci, tako djeluju terorističke ćelije – istakla je Zaharova na svom Telegram kanalu.
Zaharova je ironično primjetila da je Evropska komisija usvojila gangsterske metode.
– Ako se tako grubo ponašaju prema potencijalnim članovima, šta će biti kada se država potpuno potčini volji ovih evropskih huligana – zaključila je Zaharova.
Ona je postavila pitanje da li je EK odustala od demokratije.
– Ako poštuju demokratiju kao princip, treba da poštuju i rezultate demokratskog, narodnog izražavanja volje, a ne da pribjegavaju metodama koje sama EK odbacuje – diktaturi – poručila je Zaharova.
Prethodno je portparol Evropske komisije Gijom Mersije ocijenio da će učešće predsjednika Srbije Alekdandra Vučića na vojnoj paradi u Moskvi povodom Dana pobjede uticati na kretanje Srbije ka članstvu u EU, uključujući i pregovore o reformama i daljim koracima.
Ranije je EU upozorila lidere zemalja kandidata i aktuelne članice Unije da ne posjećuju Moskvu. Kao odgovor na to, Vučić je izjavio da je obećao ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu da će doći u Moskvu na Dan pobjede nad fašizmom i da će to obećanje ispuniti, ali bez prisustva predstavnika Vlade i Vojske Srbije, kako oni ne bi bili izloženi riziku od sankcija.