Izvještaj Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN: Šmit nepromišljenim odlukama nanio posebnu štetu političkom razvoju BiH

1
Foto: Vlada Republike Srpske/Twitter

Trenutni, nelegitimni nosilac funkcije visokog predstavnika nanio je posebnu štetu političkom razvoju BiH, izazivajući krize jednu za drugom svojim nepromišljenim odlukama, navodi se 33. izvještaju Republike Srpske Savjetu bezbjednosti UN.

U dokumentu se napominje da je Kristijan Šmit bio neobjašnjiv izbor za visokog predstavnika, s obzirom na nedostatak diplomatskog iskustva, ali i činjenicu da je kontraverzna ličnost čak i u matičnoj državi, dijelom i zbog naklonosti nacističkim ratnim „junacima“.

Kako se navodi, Šmit se predstavlja kao rješenje problema i nada se da niko neće primijetiti da je upravo on, u stvari, njihov izvor.

– Ukratko, Šmit nije samo nespretni diplomatski ignorant – on je politički piroman – navodi se u četvrtom dijelu izvještaja koji je usvojila Vlada.

Vlada u izvještaju podsjeća da je Šmit još jednom razbuktao krizu šokantnom proklamacijom kojom pokušava da uguši dvije vladajuće stranke u Republici Srpskoj.

– Klasičnim aktom političke represije, Šmit 24. aprila 2025. godine objavljuje odluku sa namjerom da obustavi sve isplate budžetskih sredstava Savezu nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Ujedinjenoj Srpskoj – navodi se u dokumentu.

Ovaj potez, pojašnjava se u izvještaju, predstavlja beskrupulozan napad na demokratiju u BiH jer ovom političkom diskriminacijom dvije stranke ostavlja bez sredstava, a finansiranje svih ostalih nastavlja.

Budući da su budžetska sredstva glavni izvor prihoda svih političkih stranaka u BiH, stav Vlade je da Šmitov najnoviji edikt nije ništa drugo do pokušaj potpunog gašenja dvije političke stranke.

U dokumentu se navodi da se Šmit nedvosmisleno stavlja iznad zakona, s obzirom na to da kaže da odredbe ove odluke „ne mogu biti predmet preispitivanja od strane sudova BiH, niti sudova njenih entiteta, niti bilo kojeg drugog tijela, te da se pred bilo kojim sudom ni u jednom trenutku ne može pokrenuti postupak u vezi s obavezama izvršenim saglasno tim odredbama“.

Vlada ukazuje i na to da se odlukom, uz druge zahtjeve, nameće i problematična obaveza izvještavanja, te se privatnim bankama i njihovim zaposlenima čak prijeti „sankcijama“.

– Posezanjem za prisvojenim diktatorskim ovlašćenjima Šmit otvoreno pokušava da uništi dvije vodeće političke stranke zato što odbijaju da priznaju njegovo samoproklamovano pravo da upravlja BiH kao neobuzdani despot – ističe se u dokumentu.

Međutim, Vlada navodi da će njegov najnoviji napad na demokratiju u BiH samo dodatno učvrstiti riješenost Republike Srpske da brani demokratski ustavni poredak BiH i odupre se Šmitovoj autokratskoj vladavini.

– Bruka je nastavljati sa farsom gdje Šmit pozira kao legitiman visoki predstavnik; još je gore pretvarati se da je aktuelna politička kriza u BiH rezultat postupaka predsjednika (Republike Srpske Milorada) Dodika – koji je već dugi niz godina jedna od ključnih političkih ličnosti u zemlji – a ne provokativnog i nepromišljenog ponašanja Kristijana Šmita, koji neskriveno pokušava da predsjednika Dodika pošalje u zatvor – naglašeno je u izvještaju.

Dokument ukazuje i na činjenicu da se Šmit izruguje međunarodnom pravu kada tvrdi da obavlja funkciju visokog predstavnika, jer ga nije predložila nijedna strana potpisnica, kako to zahtijeva Aneks 10. Dejtonoskog sporazuma, niti je imenovan ijednim međunarodnim instrumentom ili aktom bilo koje međunarodne institucije.

– Jednostavno ne postoji nikakav osnov za takvo prisvajanje navedene funkcije – naglašava se u izvještaju.

Pojašnjava se besmislenost Šmitove tvrdnje da ga je na tu funkciju propisno imenovao Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira /PIK/, jer je PIK tek provizorno samoimenovana grupa zemalja i organizacija bez povelje, bez osnova u bilo kom ugovoru, bez ovlašćenja bilo koje međunarodne institucije, bez formalnih podzakonskih akata ili poslovnika, i generalno nema nikakav pravni subjektivitet niti ovlašćenja.

– Skup zemalja kao što je PIK ne može sam sebi dati ovlašćenja sa pravnom snagom. Jedini mogući izvori ovlašćenja za imenovanje visokog predstavnika su Dejtonski sporazum i Savjet bezbjednosti UN – naglašava Vlada Republike Srpske.

U izvještaju se napominje da takva ovlašćenja PIK-u nisu dali ni Dejtonski sporazum niti Savjet bezbjednosti UN.

– Uz to, PIK se praktično sam ugasio pošto se nije sastao od maja 2000. godine. Slijedom toga, više se ne može smatrati da njegov Upravni odbor uopšte postoji – navedeno je u dokumentu.

Vlada u izvještaju napominje da ni strane koje su dogovorom definisale poziciju visokog predstavnika ni Savjet bezbjednosti UN nikada nisu ovlastili Upravni odbor Savjeta za sprovođenje mira da imenuje Šmita, niti je Savjet bezbjednosti odobrio njegovo imenovanje.

Navodi se i da je Ustavni sud BiH potvrdio da imenovanje visokog predstavnika mora da odobri Savjet bezbjednosti UN.

– Ukoliko i sve dok Savjet bezbjednosti UN ne odobri imenovanje novog visokog predstavnika, to mjesto ostaje upražnjeno. Štaviše, i da je Šmit legitimno imenovan, vladavina prava nalaže da poštuje granice pravnog mandata svoje kancelarije prema Dejtonu, koji ne predviđa nikakva ovlašćenja da donosi obavezujuće odluke – dodaje se u dokumentu.

Kako je zaključeno, diktatorski postupci koji dolaze od Šmita nemaju ni najmanji osnov u pogledu legitimnosti, pa stoga ne zavređuju nikakvo uvažavanje ili poštovanje.