
BiH je danas i zvanično završila realizaciju projekta digitalizacije televizijskog signala, čime je napravljen važan iskorak u modernizaciji komunikacione infrastrukture i javnog emitovanja.
– Puštanjem digitalnog signala iz zgrade BHRT-a okončan je višegodišnji proces digitalizacije, a BiH više nije jedina evropska zemlja bez digitalnog TV signala – saopšteno je danas iz Ministarstva transporta i komunikacija u Savjetu ministara.
Resorni ministar Edin Forto izjavio je da digitalizacija predstavlja važan korak za budućnost javnih emitera u BiH.
– Uključivanje digitalnog signala je i simbolički korak naprijed za naše javne emitere. Oni će svi imati ovu opremu na raspolaganju – poručio je Forto.
On je najavio i nove korake usmjerene ka stabilizaciji javnog RTV sistema, uključujući izmjene zakonskih rješenja koje će uskoro uputiti u proceduru.
– Već za nekoliko dana ću uputiti u proceduru izmjene zakona koje bi omogućile da BHRT na kraju godine nema deficite koje nisu sami proizveli i da se ta razlika pokrije. Tražiću i finansijsku pomoć za BHRT i nadam se da ću dobiti podršku – kaže Forto.















































