Bećirović nebrojeno puta dokazao srbofobiju

8
Foto: Klix.ba

Umjesto saučešća Srbiji zbog nezapamćene tragedije u kojoj je stradalo 14 osoba, iz Federacije BiH stigle su neutemeljene optužbe. Na polugodišnjoj debati o stanju BiH u Savjetu bezbjednosti UN, predsjedavajući Predsjedništva BiH Denis Bećirović optužio je Srbiju i Republiku Srpsku za destruktivnu politiku i navodnu secesiju.

Predsjednik Srpske Milorad Dodik kaže da su sramotni napadi Bećirovića odraz nemoći i zlobe, te primjer kršenja Dejtonskog sporazuma.

Za Rusiju jedini realan izvještaj o situaciji u BiH je onaj koji je uputila Vlada Srpske. Sa predstavnicima Kine kritikovali su izvještaj nelegitimnog Kristijana Šmita.

Bećirović nije u Njujorku spomenuo goruće probleme u BiH – jačanje radikalizma, terorističke napade niti opasnost od tih napada, niti je od stranih partnera zatražio pomoć u njihovom suzbijanju. Republiku Srpsku optužio je za navodnu secesiju, Srbiju za destruktivnu politiku.

– Javno zagovaraju unilateralno destruiranje Dejtonskog sporazuma, obnovu zločinačkog projekta velike Srbije, uništenje države Bosne i Hercegovine i kršenje međunarodnog i nacionalnog prava – rekao je Bećirović.

Da je Bećirović obraćanje iskoristio za obračun sa Srbima, smatra srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović. Na ovaj način je, kaže, dokazao svoju srbofobiju dok u suštini vodi svoju velikobošnjačku politiku.

– Optuživanje drugih služi da se sakriju ciljevi upravo takve politike. Svaki put je sve jasnije nakon ovakvih mrzilačkih istupa da Republika Srpska mora da se čuva po svaku cijenu, beskompromisno i dosljedno, u skladu sa svojom ustavnom pozicijom – istakla je Cvijanovićeva.

Iako podržava odluku Savjeta bezbjednosti UN o produženju misije ALTEA u BiH, predsjednik Srpske Milorad Dodik smatra da polusatni govor Bećirovića, predstavlja odraz mržnje prema Srbima.

– To je najeklatantniji primjer kršenja Dejtonskog sporazuma i to baš u UN. Školski primjer kršenja Ustava i urušavanja ustavne strukture BiH. Bećirović je i ovaj put besprizorno napao Srbiju i Republiku Srpsku otrcanim i izlizanim lažima i podvalama tražeći izgovor za krah bošnjačke politike – naglasio je Dodik.

Da politika Srpske nije secesija, već upravo suprotno – borba za očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, podsjeća delegat Kluba srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević. On podsjeća i na činjenicu da Bećirović za istup u UN nije imao saglasnost druga dva člana Predsjedništva.

– Treba reći da su njegove priče kako Srpska vodi secesionističku politiku i narušava ustavni predak u BiH najobičniji nonsens – rekao je Kovačević.

Iz Srpske jasan stav da je upravo Bećirović taj koji svojim istupima stvara dodatne podjele i nestabilnost, a ne Srbi.

– Bećirović pokušava da se legitimiše kao najveći ekstremista i vođa bošnjačkog naroda. I prosto je nevjerovatno da dobija podršku na istupima koji veoma često narušavaju mirovni sporazum – kaže predsjednik Narodne skupštine Srpske Nenad Stevandić.

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović istakao je da je Bećirović izabrao pogrešno mjesto da optužuje Srbiju jer srpski narod ne ugrožava nijedan konstitutivni narod u BiH.

– Svesrpski sabor je vid organizovanja svih Srba s obje strane rijeke Drine i na taj način ne ugrožavamo nijedan drugi konstitutivni narod u BiH – rekao je Bukejlović.

Na račun Srpske upućene su kritike predstavnika Sjedinjenih Država, Velike Britanije i drugih zapadnih zemalja. Kina i Rusija kritikovale su izvještaj Šmita, ocjenjujući ga aktom desuverenizacije.

– Šmit često koristi „bonska ovlašćenja“ i time se dovodi do većih podjela. Sve je to jedna kontroverza. Upliće se u rad BiH. To su pitanja na koja trebaju uticati sami građani, pogotovo kada je riječ o „bonskim ovlašćenjima“ – rekao je Geng Šuang, zamjenik ambasadora Kine u UN.

Vasilij Nebenzja, stalni predstavnik Rusije pri UN, rekao je da je OHR davno iscrpio svoju funkciju i da je sada relikt kolonijalne politike i treba ga što prije zatvoriti.

– Cilj Zapada je centralizacija BiH, a kao odgovor za sve probleme navode se evroatlantske integracije. Smiješno je to čuti od NATO-a, nakon onoga što su radili na Balkanu kada su bacali bombe sa osiromašenim uranijom na civile – istakao je predstavnik Rusije.

Stav Moskve je da izvještaj Vlade Srpske upućen Savjetu bezbjednosti jedino realno odražava stanje na terenu. U ovom izvještaju navedeno je da je od ključne važnosti da domaći i međunarodni akteri prestanu da potkopavaju Ustav BiH i da moraju poštovati Dejtonski sporazum.