
Srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović istakla je da u glavama bošnjačkih političara stanuje rat, što potvrđuje retorika ministara odbrane i spoljnih poslova, bošnjačkog člana Predsjedništva i mnogih drugih.
– Nikad niste čuli u Republici Srpskoj bilo kog političara, ni u vlasti ni u opoziciji, da je rekao da stvari treba rješavati tako što će neko nekoga napasti. To pokazuje da nešto što su pokušavali da dobiju u ratu sada nastoje da dobiju agresivnom politikom – rekla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je navela da se bošnjački političari, pri susretu sa međunarodnim zvaničnicima, ponašaju prilično šizofreno.
– Pošto EUFOR, NATO i svi relevantni faktori razumiju da je ovo ustavna i politička kriza, oni pokušavaju da to prebace na bezbjednosni teren, objašnjavajući kako je navodno ugrožena bezbjednosna situacija – rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Međutim, dodala je ona, sve prijetnje dolaze iz političkog Sarajeva i od predstavnika bošnjačkog korpusa.
– Za mene je to tužno, opasno i nenormalno. Oni žele da produkuju krizu kako bi uvukli nekoga sa strane da reaguje. Mi nećemo krizu, uvlačite je sebi i radite sa sobom šta god hoćete. Mi nećemo da budemo tio takve krize ni takve retorike – naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je poručila da se procesi odvijaju u institucijama.
Cvijanovićeva kaže da je u Federaciji BiH potpuno ludilo i da čak i medijska slika pokazuje koliko je tamo zatrovana atmosfera.
Ona je ukazala da su Ustavni sud BiH i OHR blisko povezani, te da je Ustavni sud „uskočio“ nakon što je uloga visokog predstavnika postala problematična u svijetu.
– Da se ne bi postavljala pitanja kako je moguće da neizbarani stranac donosi zakone umjesto parlamenta, smišljeno je da se prebaci fokus na Ustavni sud i onda je on počeo da produkuje krize – rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, ovdje je jasno da su sve krize isprodukovali stranci, udovoljavajući željama bošnjačkih političara.
– Država koju stvaraju ne liči na onu državu na koju smo svi dali saglasnost u Dejtonu. Vrlo ozbiljna teza koja se provlači jeste da mi napadamo ustavno-pravni poredak. Šta je ustavno-pravi poredak BiH? Ono što piše u Ustavu ili ono što se naknadno mijenjalo – upitala je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da nije isto Republika danas i prije 20 godina, dok istovremeno više nema ni naivnosti zbog koje se pristajalo na određene stvari zbog navodne bolje budućnosti ili evropske perspektive.
– Svi smo na kraju shvatili da smo bili prevareni u svemu tome. Ali, uvijek je u Republici Srpskoj ostao osigurač jer nikada nijedna izmjena te vrste nije našla svoje mjesto kroz izmjenu Ustava – rekla je Cvijanovićeva.
Stvari su, smatra ona, otišle predaleko i ovdje je potrebno spustili loptu i vidjeti šta su realna i racionalna rješenja, umjesto prijetnji i pozivanja bilo koga u pomoć.