
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović rekla je danas da je predsjednik Vlade Srspke Radovan Višković sazvao sjednicu Vlade na kojoj će biti proglašena vanredna situacija.
– Tražićemo i da Narodna skupština u skladu sa svojim ovlaštenjima nakon ovoga proglasi i vanredno stanje – izjavila je Cvijanovićeva nakon sastanka zvaničnika Srpske u Banjaluci u vezi sa virusom korona.
Ona je istakla da će u vanrednoj situaciji biti formiran poseban štab koji će voditi računa o svim aktivnostima.
– Prošli put su bile poplave, a sada je nešto drugo. Štab će donositi odgovarajuće mjere, sarađivati sa nadležnim organima, jer želimo da stvari uozbiljimo i da postoji bolja prohodnost određenih odluka za koje ne morate čekati neko posebno vrijeme – navela je Cvijanovićeva i napomenula da će sjednica Narodne skupštine biti održana što prije i da vanredno stanje diktira novi režim ponašanja u društvu i funkcionisanja institucija.
Ona je podsjetila da su institucije u Srpskoj u proteklom periodu definisale potrebne mjere o čemu je javnost informisana.
– Očekujemo da Savjet ministara uradi svoj dio posla koji se odnosi na koordinaciono tijelo, a u vezi sa ovakvim situacijama. Vanredno stanje će podrazumijevati i novi režim funkcionisanja institucija Srpske, ali i u okviru cijelog društva – dodala je Cvijanovićeva.
Ona je ponovila da nije dovoljno da institucije propisuju mjere ukoliko nema adekvatne saradnje građana, a to znači potpunu disciplinu, te da se na minimum mora svesti komunikacija sa starijim licima.
– Nažalost, nismo imali takvu disciplinu i bilo je mnogo primjera gdje nisu poštivane propisane mjere. Postojalo je zaista mnogo društvenih kontakata tamo gdje to nije smjelo biti,a rezultat ovoga jeste novo stanje i obaveza – kaže Cvijanovićeva.

Prema njenim riječima, važno je pratiti sve što se dešava u zemljama u okruženju kada je riječ o određenim potrebama za Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i Inspekciju.
– Od jutros od 6.00 časova postoji novi režim koji podrazumijeva novo ponašanje na graničnim prelazima, ali i izdavanje adekvatnih rješenja kojima se propisuje obavezna kućna izolacija za lica koja dolaze iz inostranstva, a državljani su BiH. Moramo da se naviknemo na novo stanje, jer ne možemo biti izuzeti od nečega što je opšte ponašanje u slučaju opšte ugroženosti stanovništva, govorim o EU, a vidjeli smo šta se dešava u Kini i u Americi – podsjetila je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da su institucije Srpske usmjerene na to da budu podignuti svi kapaciteti i preduzete odgovarajuće mjere.
– Ono što je važno jeste da kao građani Srpske moramo zaštiti naše zdravstvene radnike kako bi mogli da nam pomognu. Zato uporno govorimo da se mora spriječiti da virus uđe u zdravstveni sistem jer bi to značilo da je desetkovan. Nismo zadovoljni ni činjenicom da su redovi u trgovačkim lancima i radnjama veliki, jer se građani žele snabdijeti, iako je suština mjera bila da se izbjegne okupljanje. Nema potrebe da se prave zalihe, biće robe i naći će se načina da svi budu snabdjeveni – rekla je Cvijanovićeva.
Ona je naglasila da ostaje obaveza smanjivanja broja socijalnih kontakata, što znači i drugi režim u radnim kolektivima, čemu se mora prilagoditi i privatni sektor.
– Suština je da u nekoliko narednih sedmica pokažemo da smo odgovorni kako bismo ovaj problem preduprijedili, riješili ili bar umanjili štetne posljedice. Ukoliko budemo neozbiljni posljedice će biti veće – rekla je Cvijanovićeva i napomenula da je predstoji velika borba kako bi stvari bile saniranje na unutrašnjem planu.
Ona je rekla da svako društvo ima mnogo alata u vanrednoj situaciji, a posebno stanju.
– Sve nadležne službe, zdravstvene i policija vode računa da budu sprovedene odgovarajuće mjere, a to znači da budu sankcionisani ljudi. Jedna od stvari koja će biti adekvatno primjenjena i o kojoj razmišljamo, jeste da bude pooštrena kaznena politika i da više nema mogućnosti da se razmišlja kako da se neko sa malom kaznom izvuče, nego da se zna da su krivi. I slučaj u Prnjavoru pokazuje da je policija morala da reaguje, jer lica nisu otišla u samoizolaciju i nisu se prijavila nadležnoj službi, a imala su društvene kontakte – zaključila je Cvijanovićeva.
U Republici Srpskoj do sada je potvrđeno 20 slučajeva pozitivnih na novi virus korona. Sedam osoba je u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske, a 13 u kućnoj izolaciji.
Do sada je iz bolničke izolacije Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske izašlo 28 osoba.
Trenutno se u Republici Srpskoj pod zdravstvenim nadzorom 1.694 osoba, a iz zdravstvenog nadzora je izašlo je 178 osoba.