Dodik: BiH treba da bude neutralna

76
Foto: Dž. Kriještorac/Radio Sarajevo

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik poručio je da je za BiH najracionalnije da bude neutralna kada je riječ o najnovijim dešavanjima na istoku Ukrajine, te da osuđujući stav druga dva člana Predsjedništva Željka Komšića i Šefka Džaferovića u vezi sa ruskim priznanjem Luganske i Donjecke Narodne Republike nije stav BiH i Predsjedništva, već može biti samo njihov privatni politički stav.

Dodik je istakao da Džaferović i Komšić na taj način dijele BiH, derogiraju zajedničke institucije BiH, te da su dodatno zloupotrijebili ovu situaciju.

– Svi imamo simpatije, mogu i ja da pričam o svojim, ali smatram da je to sada nepotrebno činiti. Time što su Komšić i Džaferović potrčali da se svrstaju apsolutno govori o tome da nisu vodili računa o BiH i ne predstavljaju BiH – rekao je Dodik novinarima u Banjaluci.

On kaže da je u najmanju ruku neozbiljno to što zapadne zemlje osuđuju Rusiju da krši međunarodno pravo imajući u vidu da to rade posljednjih 20 godina u BiH, gdje su stvorile neodrživo stanje, a koje štite svim raspoloživim sredstvima misleći o sopstvenim interesima, a ne konstitutivnim narodima u BiH.

Dodik je naveo da su zapadne zemlje kršile međunarodno pravo priznavajući samoproglašeno Kosovo i derogirajući Ustav BiH koji je dio Dejtonskog sporazuma.

– Oni sada nama šalju poruku da mi treba da prihvatimo njihovu ocjenu kako oni štite međunarodno pravo – to je neozbiljno u najmanju ruku. Pozivati se na međunarodno pravo u osudi (predsjednika Rusije Vladimira) Putina za ovo što je učinio, a činite sve da derogirate međunarodno pravo, da pošaljete NATO avione na Srbiju i Republiku Srpsku bez odluka Savjeta bezbjednosti UN, gdje je rečeno da mora biti odluka, šaljete navodnog visokog predstavnika kojeg nije imenovao Savjet bezbjednosti UN, a govorite o poštivanju međunarodnog prava – zaista je apsurdno – istakao je Dodik.

On je podsjetio da je u Aneksu 10, kao dijelu međunarodnog akta Dejtonskog sporazuma, precizno navedeno da se visoki predstavnik mora imenovati rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.