Dodik: Evropski put da, ali uz uvažavanje interesa srpskog naroda

25
Foto: Siniša Pašalić/RAS Srbija

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas u Budimpešti da je želja kretanje prema EU, ali da svaka buduća rješenja na Balkanu moraju da uvaže interese srpskog naroda o potrebi za srpskim jedinstvom, pa i ujedinjenjem, javio je izvještač Srne.

Dodik je iskazao uvjerenje da će Srbi uspjeti da se konstituišu kao jedinstveni na putu ka EU, dodajući da je Zapad imao pristup koji je štetio Srbima.

Predsjednik Republike Srpske je prenio da je to rekao i na današnjem sastansku sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i da bi razgovori koji postoje i sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem mogli tome da doprinesu.

– Veliku nervozu u Evropi izazvala je izjava potpredsjednika SAD (Džej Di) Vensa, koji je nacrtao dijagnozu oko koje se neki slažu, neki ne slažu, ali očigledno da je došla sa mjesta koje je bolno za mnoge u Evropi – rekao je Dodik.

On je dodao da nema ništa netačno u izjavi da su demokratski odnosi u Evropi cenzurisani, da su u funkciji uticaja, funkciji isključivanja određenih političkih figura, navodeći kao primjere izbore u Rumuniji ili u Njemačkoj, gdje se jednoj partiji stavlja etiketa koja je antidemokratska.

Dodik je rekao da je ovo nova konstalacija EU i da je Zapad imao pogrešan metod i pristup Balkanu.

– Taj pristup je bio na štetu Srba, većinskog naroda na Balkanu. Kvalitetna promjena mora da omogući vidljivost i interese Srba. Mi smo duže od 30 godina imali ozbiljne probleme i nacionalne, narodne i ekonomske gubitke – rekao je Dodik za Srnu i RTRS.

Dodik je naglasio da je ovo vrijeme kada Srbi moraju jasno istaći svoje zahtjeve.

– Sve su pokušali. Pokušali su da demontiraju Srbiju otimanjem Kosova, raznim idejama u Vojvodini, zaustavljanjem i uništavanjem njenog razvoja, uništavanjem Republike Srpske u kontinuitetu – rekao je Dodik i dodao da je sve to bilo nemoguće jer je jak nagon srpskog naroda da očuva identitet i suverenost.

Dodik je poručio da ova decenija i ovaj vijek moraju biti obilježeni jasnim srpskim nacionalnim i narodnim uzvikom.

– Naše srpsko nacionalno okupljanje niej ratno okupljanje. Isključivo je vezano za afirmaciju našeg interesa, a to je očuvanje naroda u cjelini. Mi nismo bosanski ili neki drugi Srbi. Mi smo Srbi, kao narod i te zapadne strategije su išle na to da nas podijele, da Republiku Srpsku ostave u BiH. To je potpuno neopravdan proces. Mi 30 godina nismo uspjeli da se naviknemo na BiH – poručio je Dodik.

USAID bila finansijska i logistička podrška svim antisrpskim projektima

On je rekao da je novi momenat demontaža organizacije USAID, koja je bila finansijska i logistička podrška svim antisrpskim projektima na Balkanu.

– Ako mi nismo spremni da to vidimo kao priliku, onda smo sve do sada radili pogrešno – rekao je Dodik i ponovio da srpsko nacionalno pitanje mora biti riješeno, te da pitanje Bošnjaka sigurno neće biti ono što je bilo proteklih 30 godina.

Dodik je rekao da je Mađarska zemlja koja nesumnjivo poznaje Balkan i koja ima više prava od drugih zemalja, zbog svog objektivnog pristupa, da bude zemlja sa predzankom sa kojom Balkan treba da sarađuje.

– Republika Srpska će mnoge svoje projekte gledati kroz saradnju i preko Mađarske. Malo je prijatelja kada imate probleme – rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je, govoreći o USAID-u, rekao da se na kraju ispostavilo da to nije nevladina organizacija, nego vladina.

– Mi radimo sav spisak onih koji su primali, pogotovo, posredno ta sredstva. Ova „Srpska info“ piše da dobila policija sredstva. Jeste, ali to je transparentno, a ovdje se radi o netransparentnim sredstvima. To je bila pokrivalica. Šta je sa onim što se ne zna? Šta je sa „Srpska info“, sa „Bukom“, „Kapital.ba“ i tim raznim bitangama koji su godinama ovdje pravili atmosferu. Oni ništa nisu ni mogli učiniti za te Amerikance. Mogu da pišu šta hoće – rekao je Dodik.

On je dodao da je „Srpska info“ upozorio da će o svemu javno pričati, pa i o novcu koji je isplaćivan u kešu, a ne na račun.

Dodik je rekao da i Mađarska ima sličan problem sa USAID-om.

On je najavio da će Srpska sa Mađarskom raditi na mnogim projektima, jer je riječ o dobronamjernom partneru.

– Ne može nama Njemačka da bude partner, koja nam je poslala (Kristijana) Šmita, sudije Ustavnog suda, koja radi mimo prava, nego je to tamo neki Šolc, ali eto preživio sam i Šolca. Promašena Njemačka politika ne može da nameće rješenja na Balaknu, a ne može ni u samoj Njemačkoj – zaključio je Dodik.